GenelManşetTürkiye

20 Temmuz buluşması kesin değil

Abdülkadir Selvi’ye göre henüz Erdoğan’ın teklifine resmi yanıt vermeyen CHP’nin Kıbrıs için ayrı bir planı var

Abdülkadir Selvi’ye göre henüz Erdoğan’ın teklifine resmi yanıt vermeyen CHP’nin Kıbrıs için ayrı bir planı var

Türkiye’de iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Kıbrıs buluşmasının kesin olmadığını yazdı.

Selvi, “Erdoğan ile Özel Kıbrıs’ta görüşecek mi?” başlıklı bugünkü köşesinde, CHP’nin henüz Erdoğan’ın davetine yanıt vermediğini yazdı. Selvi’nin yazısına göre CHP’nin Kıbrıs’ta ayrı bir programı var. Buna göre Özgür Özel, Kıbrıs gazilerinden oluşan bir grupla birlikte Kıbrıs’a gelecek.

Selvi, Ekrem İmamoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Özel’in yakınlaşma siyaseti doğrultusunda adımlar atmasından rahatsızlık duyduğunu iddia ederek, 20 Temmuz buluşmasının bundan etkilenebileceğini ima etti.

Selvi’nin yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le görüşmesinde, ‘Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yıldönümü kutlamalarına birlikte gidelim’ diye teklifte bulunmuştu. CHP henüz kesin yanıtını vermedi ama CHP’nin de ayrı bir programı var. Özgür Özel, Kıbrıs gazilerinden bir grupla birlikte Kıbrıs’a gitmeyi planlıyor. Ayrı ayrı gidilip Kıbrıs’taki programlarda bir araya gelinebilir. Tabii ki Kıbrıs’ta törene katılan tüm parti liderleri bir araya gelip, sohbet görüntüsü dahi verseler Kıbrıs davasına hizmet açısından yararlı olur.
Ama bu işin bir de öteki yüzü var. CHP içinde Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinden dolayı rahatsız olan bir grup var. Onların başını da Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu çekiyor. CHP’deki Özgür Özel karşıtları şimdi gözlerini 20 Temmuz’a çevirmiş durumdalar. Kıbrıs’ta Özgür Özel-Erdoğan görüşmesi olacak mı ona bakıyorlar. Ancak parti içi çekişmeleri siyasetteki iktidar ve muhalefet ayrımı ile milli meseleleri birbirine karıştırmamak lazım.”

Diğer Haberler