EğitimGüney KıbrısKıbrısManşetToplum

Strazburg’ta 2023-2024 Akademik Yıl EuroScola programının ilki gerçekleşti

Avrupa Birliği organizasyonu olan ve AB Parlamentosu yapısı ve işleyişi hakkında bilgi veren Euroscola Programı, Fransa’nın Strazburg şehrinde, Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi EPLO, KTOEÖS ve KTÖS işbirliği ile, 2023 – 2024 akademik dönemi için Ocak– Nisan 2024 tarihleri arasında 5 ayrı programla 16 – 18 yaş arası toplam 60 Kıbrıslı Türk ve 60 Kıbrıslı Rum öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Bu yılki ilk iki toplumlu EuroScola programı 28-31 Ocak 2024 tarihleri arasında 24 öğrenci ve 4 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

30 Ocak 2024 tarihinde Strazburg’da Avrupa Parlamentosu’na giden öğrencilerimiz bu yılın teması olan “medya üzerinden yayılan yanlış bilgileri önlemek amacıyla AB’nin alabileceği çeşitli aksiyonlar” hakkında bilgilendirildi.

Verilen bileklik renklerine göre farklı gruplar halinde toplanan öğrenciler Parlamento’da el kaldırarak fikirlerini paylaşma, tartışma ve parlamento hakkında bilgi sahibi olma fırsatı yakaladılar, aynı zamanda öğretmenlere ise farklı ülkelerden gelen diğer öğretmenlerle birlikte parlamentoyu tanıtan bir gezi ve kaynaştırıcı bir workshop düzenlendi.

Öğrenci ve öğretmenlerin ayrıca Strazburg, Colmar, Frankfurt ve Heidelberg olmak üzere toplamda 4 farklı şehir ve 2 farklı ülkenin kendine özgü mimarisini, tarihi yapısını ve kültürünü gözlemleyip gezme fırsatı buldu.

31 Ocak 2024 tarihinde adaya dönen iki toplumun öğrencileri ve öğretmenleri güzel arkadaşlıklar kurarak, unutulmaz anılar ve deneyimler edinerek ve Avrupa’yı daha yakından tanıyarak Euroscola programını başarıyla tamamladılar.

Diğer Haberler