GenelKıbrısManşet

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajları

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ünsal, yayımladığı mesajda, “Çocuklara armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, umutları kırılmış necip Milletimizin  yeniden ayağa kalktığı çok özel bir gündür. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu özel günü, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ile birlikte dünya çocuklarına armağan etmiştir.” dedi.

Ünsal, çocukların, kendi başına karar verebilecek, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek şekilde yetişmesinin ortak hedef olduğunu kaydetti.

Gazze’de İsrail saldırıları sonucu 15 bin çocuğun hayatını kaybettiğini kaydeden Ünsal, “Kocaman bir dünyaya sığamayan, taşlaşmış kalplere ağır gelen,  hunharca katledilen  Gazzeli çocukların hüznüyle, bu bayramı da buruk kutluyoruz.  Bu duygu ve düşüncelerle geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.” dedi.

 

 

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Dernek Genel Başkanı Celal Bayar yayımladığı 23 Nisan mesajında, 23 Nisan 1920’nin, Türk ulusunun iradesini temsil eden, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılıp, Türk halkının bağımsızlık ve egemenliğini tüm dünyaya ilan ettiği gün olduğunu belirtti.

Bayar mesajında şunları kaydetti:

“Bugün bu önemli günün 104. yıl dönümüdür. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te bugünün Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmasına karar vermiş, 23 Nisan 1924’te ise bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Bu öyle bir bayramadır ki çocuklara bayram hediye eden ilk ülke olmanın ötesinde, dünya çocuklarına armağan edilen ilk bayram olup o günden beri her yıl etkinliklerle ulusal bir coşku içerisinde kutlanmaktadır.

Ülkemiz, Anavatanımız, Türk dünyası ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun…                                                                          

Bizler de Kıbrıs’ta bunca bedel ödedikten sonra bağımsız ve egemenlikten asla taviz verilmesine karşıyız. Yaşasın Anavatan,  yaşasın Yavrutavan.”

 

 

Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.  Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Dernek Başkanı Kazım And yazılı açıklamasında, “Dünya üzerinde çocuklarına bayram armağan edilen Yüce Türk Milleti’nin ve onun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gönülden kutlarız” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk halkının bağımsızlığının ve egemenliğinin en temel unsuru ve dayanağı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününün geleceğin ve egemenliğin yılmaz savunucuları olan, yarının çağdaş gençleri ve yetişkinleri olacak Türk  çocuklarına bayram olarak armağan ettiğini ifade eden And, şöyle devam etti:

“Atatürk ilke ve devrimleriyle yaşamayı benimsemiş ve onun işaret ettiği çağdaş ve ileri medeniyet seviyesine ulaşmak, özgür yaşamak, adadaki varlık ve egemenliğini sonsuza kadar sürdürmek için Kıbrıs Türkü’de kendisine düşen görevleri geçmişte olduğu gibi gelecekte de yapmaya ve değerlerini korumaya devam edecektir.

Öte yandan, yanıbaşımızda yaşanan çocuk katliamlarını görmemezlikten gelen,  mazlumları bir o kadar daha mazlumlaştıranları şiddetle kınarken, bir an önce dünya barışı ve çocukların refahı için tüm insanlığı çaba sarfetmeye davet ederiz.

Bu vesileyle başta ulusumuz ve özelde de geleceğimiz olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içtenlikle kutlarken, Ebedî Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK, şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğilir, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anarız.”

 

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yıl dönümünü kutladı.

Özçınar mesajında, bayramın çocuklara yaşattığı sevinç ve neşeyle büyüklerin de her yıl farklı bir heyecan duyduğuna işaret etti.

Bu özel günde, yarınların güvencesi olan çocukların gözlerindeki ışıltının umutlarını daha da artırdığına vurgu yapan Özçınar, şunları kaydetti:

“Bizlere düşen görev ise, her konuda bilinçli, ufku geniş, yarının aydınlık yüzünü temsil eden çocuklar yetiştirmektir.

Bu vesileyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak, 23 Nisan’ı çocuklarımıza armağan eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyor, çocuklarımıza barış ve huzur dolu bir dünya diliyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

 

 

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Hasan Küçük, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Küçük, mesajında “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümünü ve bir milletin istiklalini ve çocuk masumiyetini bir araya getiren Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir heyecanla kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Küçük mesajında şunları kaydetti:

“23 Nisan 1920 halkın iradesi ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdecisidir. Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günü çok sevdiği, güvendiği çocuklara hediye ederek onlara olan güvenini göstermiştir.

Bizler de cumhuriyete, hürriyete, bağımsızlığa ve milli egemenliğe sahip çıkan halkımız ile en büyük hazinemiz çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.

Hedefimiz çocuklarımızı özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Bugünün yöneticileri olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

 

 

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri
Ataoğlu, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ dolayısıyla yayımladı.

Ataoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının tüm çocuklarımıza ve milletimize kutlu
olsun.
Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 104’üncü yıl dönümünü ve çocuklarımıza
armağan edilen bu anlamlı günü coşkuyla kutluyoruz.
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın neşesi ve umutlarıyla dolu olduğunu görmek bizi
mutlu ediyor. Çocuklarımızın özgürlük, eşitlik ve adalet duygularını pekiştirerek yetiştirmek,
ülkemizin geleceğine yapılan en büyük yatırımdır.
23 Nisan, çocuklarımıza yönelik sevgi ve şefkatimizi pekiştirmenin yanı sıra onlara yönelik
olan sorumluluklarımızı da hatırlatıyor.
Çocuklarımız, bizim en değerli varlıklarımızdır ve onların hakları ve mutluluğu için elimizden
gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak,
geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine büyük önem vermekteyiz.
Onların sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyüyüp yetişmeleri için elimizden gelen her türlü
desteği sağlamaya kararlıyız.
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkün de belirttiği gibi,
çocuklarımızın yetişmesindeki temel amaç, onları sadece akademik başarılarla değil, aynı
zamanda dürüstlük, hoşgörü ve yardımseverlik gibi değerlerle donatmaktır. Bu nedenle, 23
Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sadece bir kutlama günü olarak değil,
çocuklarımızın haklarının ve refahlarının korunması için bir fırsat olarak da görmeliyiz.”

Diğer Haberler