DünyaGüney KıbrısKıbrısManşetSağlıkToplum

3 yaşındaki çocuğun acil kalp ameliyatı ebeveynleri aşısız olduğu için reddedildi

Güney Kıbrıs'ta yaşayan 3 yaşındaki bir çocuğun acil kalp ameliyatının ebeveynleri Covid-19 aşısı olmadığı gerekçesiyle bazı ülkelerce reddedilmesi sağlık yetkililerinin karşı karşıya kaldığı etik çelişkiyi gözler önüne serdi.

Güney Kıbrıs’ta yaşayan 3 yaşındaki bir çocuğun acil kalp ameliyatının ebeveynleri Covid-19 aşısı olmadığı gerekçesiyle bazı ülkelerce reddedilmesi sağlık yetkililerinin karşı karşıya kaldığı etik çelişkiyi gözler önüne serdi.

Politico’nun haberine göre Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı, adada yapılması mümkün olmayan ameliyat için başka ülkelerle temasa geçti ve geçen hafta çocuğun Almanya’nın Frankfurt kentindeki bir hastaneye hava ambülansıyla taşınması için gerekli ayarlamaları yaptı.

Ancak hastane çocuğun naklinden bir gün önce Kıbrıslı yetkililere çocuğun ebeveynlerinin Covid-19 aşısı yaptırmadığı için ameliyatın gerçekleşemeyeceğini bildirdi. Kıbrıslı yetkililer çocuğun ameliyat sonrasında bakımı için yasal refakatçı seçeneklerinin değerlendirildiğini, ancak uygun görülmediğini aktardı.

Çocuğun Rus asıllı babası Alexey Matveev “Almanya’da aşısızların ameliyata alınmadığını biliyorum ama çocuğumun o hastanede ameliyat olabilmesi için benim aşı olmam gerektiğini bilmiyordum. Bilseydim tabi ki yaptırdım… Ben sağlıklıyım ve aşı olmak istemedim. Sağlıklı bir kişinin aşı olmasını uygun bulmuyorum” sözleriyle durumu değerlendirdi.

Kıbrıslı yetkililer ise evebeynleri aşı yaptırmaları gerekebileceği konusunda zamanlıca uyardıklarını, hatta süreci hızlandırmak adına tek dozluk J&J aşısı seçeneği sunduklarını belirtti. Matveev bu seçeneği reddettiklerini Almanya sağlık merkezinin tavsiyesi üzerine Pfizer aşısı olduklarını kaydetti.

Güney Kıbrıs’ta yattığı hastane yetkilileri çocuğun yaz aylarında başka bir ameliyat geçirdiği ve bunun için PCR testinin yeterli olduğunu aktardı ancak ebeveynleri kuralların değişebileceği konusunda uyararak aşı olmalarını tavsiye ettikleri bildirildi.

BAŞKA ÜLKELER DE REDDETTİ

Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili yaptığı açıklamada hastanelerin Covid-19 aşısı yaptırmayanları, özellikle de çocukları reddedeceği yönünde bir kural olmadığını, ancak her hastanenin kendi kısıtlamaları olduğunu ve bunu hastalarla arasında görüştüğünü belirtti.

Avrupa Komisyonu sağlık departmanından bir yetkili de sağlık ve aşı politikalarının üye devletlerin sorumluluğunda olduğunun altını çizerek konunun Avrupa Birliği boyutunda olmadığını kaydetti.

Bu gelişme üzerine Kıbrıslı yetkililer İngiltere ve İsrail’de de aynı ameliyatın yapılması için özel sağlık merkezleriyle temasa geçtiğini ancak aynı gerekçe ile reddedildiğini aktardı. Yunanistan’daki bir özel hastane ise çocuğun ameliyatını gerçekleştirmeyi kabul etti.

Çocuğun ebeveynlerinin ameliyatın Frankfurt’ta reddedilmesi üzerine aşı yaptırsa dahi yabancı hastanelerin aşıdan sonra altı hafta geçmesini beklediği, çocuğun ameliyatının ise acil olduğu kaydedildi.

Bütün iddialar ve gelişmeler ise küçük çocuğun acil sağlık sorunuyla ilgili olarak doktorların aşısız hastaların da ötesinde aşısız ebeveynleri de reddetme hakkının olup olmadığı konusundaki etik tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir hastane kalp nakline ihtiyaç duyan 31 yaşındaki bir hastayı ameliyat etmeyi Covid-19 aşısı yaptırmadığı gerekçesiyle reddetmişti.

Diğer Haberler