KıbrısManşetPolisiye – AdliToplum

4 kişi suçsuz, 6 zanlı 7 gün daha poliste tutuklu kalacak

Lefkoşa ve Girne’de art arda gerçekleştirilen Barikat isimli uyuşturucu operasyonu sonucunda tutuklanan 10 zanlıdan 4’ünün suçla bağlantısı olmadığı tespit edildi.

Lefkoşa ve Girne’de art arda gerçekleştirilen Barikat isimli uyuşturucu operasyonunda tutuklanan 10 zanlıdan 6’sı mahkeme huzuruna çıkarıldı. Meseleyle ilgili tutuklanan Mohammad Ahmad Mah’d Hasanat, Mahdı sa’ed Alı Khasawneh, Fadı Jamal Mohammad Ammous ve Moath Yousef Kayed Tahat isimli 4 kişinin meseleyle bağlantıları olmadığı tespit edildi ve serbest kaldılar.

Mahkeme, zanlıların soruşturma maksatlı 7 gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.

Lefkoşa ve Girne’de art arda gerçekleştirilen Barikat isimli uyuşturucu operasyonunda tutuklanan 10 zanlı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Cemal Ramiz, olguları aktardı.

Polis, 31 Ocak 2022 tarihinde Lefkoşa ve Girne’de Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğünde görevli bir polis ekibi tarafından gerçekleştirilen Barikat isimli operasyon kapsamında 10 zanlının “hintkeneviri ve kokain ithal, alma, verme ve tasarrufu” suçundan tutuklandıklarını belirtti.

Polis, 31 Ocak 2022 tarihinde saat 19.30 raddelerinde Lefkoşa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğünde görevli bir polis ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonda Güney Kıbrıs’tan gelerek Ledra Palas Kara Kapısı’ndan KKTC’ne giriş yaptığını tespit edilen Güney Kıbrıs vatandaşı Zanlı Ammar Al Haj Alı’nin (E-22) ve zanlıyı BP 06 OCR plakalı siyah renk BMW marka araçla almaya gelen Zanlı Izzat Mohammad Izzat Albarmawi ile Zanlı Mohammad Samı Mustafa Alguzo’nun görevli polisler tarafından makul kuvvet kullanılarak etkisiz hale getirildiğini anlattı.

Polis, akabinde Ammar Al Haj Alı’nin üzerinde yapılan kontrolde yaklaşık bir gram ağırlığında Kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile yaklaşık 170 gram ağırlığında Hint Keneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını belirtti.

Polis, akabinde diğer iki zanlının kullanımındaki araçta yapılan kontrolde ise yaklaşık 2 gram ağırlığında Hint Keneviri türü uyuşturucu madde bulunarak emare alındığını ve zanlıların tutuklandığını anlattı.

Polis, yine aynı gün Zanlı Izzat Mohammad Izzat Albarmawi, Zanlı Mohammad Samı Mustafa Alguzo ve zanlı Imad Al Johmanı’n birlikte kaldıkları Girne adresindeki ikametgahına gidildiğini ve zanlı Johmanı’n tasarrufunda yaklaşık 4 gram ağırlığındaki Hint Keneviri türü uyuşturucu maddeyi ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan gri renk hassas teraziyi apartmandan attığının tespit edildiğini belirtti.

Polis, mesele bağlantısı olduğun inanılan ve ikametgahta tespit edilen zanlı Johmanı ile zanlı Mohammad Ahmad Mah’d Hasanat,  zanlı Mahdı sa’ed Alı Khasawneh ve zanlı Khaled Basım Naım Al Tarıfı’nın  da tutuklandığını söyledi.

Polis, meseleyle ilgili yapılan soruşturmada Zanlı Izzat Mohammad Izzat Albarmawi’nin 22 Ocak’ta Güney Kıbrıs’tan bir şahıs aracılığı ile KKTC’ye 800 Euro karşılığında 56 gram hintkeneviri ithal ettiğini ve konu maddenin 28 gramını 700 Euro karşılığında zanlı Johmanı’ye, 28 gramını zanlı Naım Al Tarıfı’ya sattığının öğrenildiğini anlattı.

Polis, meseleyle ilgili yapılan soruşturmada zanlı 2’nin 26 Ocak’ta zanlı 7’den 28 gram olarak satın aldığı, 14 gramını şuan aranana şahsa satıp 250 Euro gelir elde ettiğinin öğrenildiğini belirtti.

Polis, yine aynı gün Zanlı-7’nin Girne adresindeki ikametgahında   mahkeme emri ile huzurunda yapılan  aramada tasarrufunda yaklaşık 14 gram ağırlığında Hint Keneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan  maddeyi ile üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan küçük hassas terazi bulunarak emare alındığını söyledi.

Polis, aynı gün Zanlı-10 Khaled Basım Naım Al Tarıfı’nın Girne adresindeki ikametgahında mahkeme emri ile huzurunda yapılan aramada tasarrufunda içerisine uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan şeffaf renk naylon poşet, üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan bir adet küçük vida ile bir adet plastik bıçak bulunarak emare alındığını belirtti.

Polis, tahkikatın devam ettiğini, zanlıların itiraf içerikli gönüllü ifade verdiklerini söyledi.

Polis, zanlıların tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddelerin analize gönderildiğini, zanlıların serbest kalması halinde aranan şahıs ve emarelere, alınacak ifadelere etki edebileceğini söyleyerek, zanlıların 7 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Diğer Haberler