ÇevreKıbrısManşetToplumYaşam

4 Mart’ta ‘Hayat Ormanı Fidan Dikme Etkinliği’ düzenleniyor

Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarında 4 Mart Cuma günü saat 14.00’da ‘Hayat Ormanı Fidan Dikme Etkinliği’ düzenliyor.

Biyologlar Derneği, Yeşil Barış Hareketi, Doğapark, Peyzaj Mimarlar Odası ve Orman Mühendisleri Odası iş birliğinde 4 Mart Cuma günü saat 14.00’da  ‘Hayat Ormanı Fidan Dikme Etkinliği’ düzenliyor.

Yapılan ortak açıklamada, “Mücadelemize destek veren ve daha yeşil bir Kıbrıs özlemi duyan herkesi gerçekleştirilecek ‘Hayat Ormanı Fidan Dikme Etkinliği’ne katılmaya çağırıyoruz. Betonlaşmış Girne’ye karşı daha yeşil bir Kıbrıs istencimizi haykırmak için tüm halkımız davetlidir” ifadelerine yer verildi.

Ortak açıklama şu şekilde:

“Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki ormanlık alan içerisinde yapımına başlanan Güvenlik Kuvvetleri Personeli Yapı Kooperatifi’nin 105 Konutluk Site İnşa Projesi’ne karşı açılan dava ve alınan ara emri sonrası, Bakanlar Kurulu tarafından da ilgili kararların iptali ve sonrasında alınan yeni kararlar doğrultusunda söz konusu alan orman alanı olarak ilan edilmişti.

Halkın büyük desteği, çevre örgütleri, doğaseverler ve gönüllü hukukçuların mücadelesi sonucu yaşanan bu önemli gelişmenin ardından ilgili sivil toplum örgütleri olarak Orman Dairesi yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde Girne’yi tepeden gören ve yeşil örtüsü ortadan kaldırılan 74 dönümlük bu alanın yeniden ağaçlandırılarak ‘‘Hayat Ormanı’’na dönüştürülmesi kararlaştırılmıştı.

Bununla birlikte, ilgili müteahhit firmanın 2 adet dev vinçi halen bölgede durmaktadır. Tüm uyarılarımıza, mahkeme kararına ve buna uygun olarak Orman Dairesi’nin vinçlerin kaldırılması yönündeki talebine rağmen adım atılmamış ve bölgenin yeniden ağaçlandırılması engellenmeye çalışılmaktadır. Bu konuda, hukuçularımız tarafından yargıtaya gerekli başvuruyu yapmak için harekete geçilmiştir.

Tüm bu kötü niyetli yaklaşımlara rağmen, Girne’nin yeniden yeşile kavuşması ve Hayat Ormanı’nın bölgeye nefes aldırması engellenemeyecektir. Bu çerçevede, başta biz sivil toplum örgütleri olmak üzere, doğasever halkımız ve duyarlı tüm kesimlerle birlikte 4 Mart 2022 Cuma Günü saat 14:00’de Hayat Ormanı’na ilk fidanları dikeceğiz.

Mücadelemize destek veren ve daha yeşil bir Kıbrıs özlemi duyan herkesi gerçekleştirilecek ‘‘Hayat Ormanı Fidan Dikme Etkinliği’’ne katılmaya çağırıyoruz. Betonlaşmış Girne’ye karşı daha yeşil bir Kıbrıs istencimizi haykırmak için tüm halkımız davetlidir.”

Diğer Haberler