GenelKıbrısManşet

48 yıla çok büyük vefasızlık

Sivil hava trafiğine 65 kişilik jet yolcu uçağı ile 1975 yılından 2023 yılına kadar hizmet veren Ercan Havalimanı kaderine terk edildi

DEVRİM DEMİR

Sivil hava trafiğine 65 kişilik jet yolcu uçağı ile 1975 yılından 2023 yılına kadar hizmet veren Ercan Havalimanı kaderine terk edildi

GIYNIK Gazetesi, 48 yıl hizmetin ardından kapatılan Ercan Havalimanı’nın kilitli kapısını 9 ay sonra araladı

İnsan ve araba kalabalığı ile dolup taşan havaalanı artık sessizliğe gömülürken, boş sandalyeler hüzünlendirdi

BÜYÜK VEFASIZLIK

Binlerce veda ve kavuşmaya sahne olan Ercan Havaalanı, Lefkoşa, Türkiye, Birleşik Krallık ve Almanya’ya tarifeli/tarifesiz uçuşlar yapan tek milli havayolumuz Kıbrıs Türk Havayolları’na 36 sene ev sahipliği yaptı. Yeni Ercan Terminali’ne geçişi nedeniyle 48 yıl sonra 19 Temmuz 2023’te saat 18.45’te son uçuşu ile ışıklarını kapattı. GIYNIK Gazetesi, 48 yıl hizmetin ardından kapısını kapatan Ercan Havalimanı’nın kilitli kapısını 9 ay sonra araladı, o günden sonra yüzüne bakılmayan yarım asra yakın geçmişi olan Ercan Havaalanı sessizliğe gömüldü.

SANDALYELER BOŞ APRON SESSİZ

Yıllarca insan ve araba sesleri ile uğuldayan uçak seslerine karışan anonslarla yüzlerce insanın koşuşturduğu koridorlarda sadece sessizlik kaldı. Boş sandalyeler hüzünlendirirken, yıllarca sevdiklerimizi karşılayıp, uğurladığımız kapılarda artık kocaman kilitler var. Tozlu camları ile terk edildiğini anlatan Ercan Havaalanı’na 9 aydır tam anlamıyla kaderine terk edildi. Bilet satış noktalarında sadece firmaların isimleri kalırken, valiz bantları da toz içinde. 48 yıl binlerce kişinin hüznüne, kavuşmasına şahitlik eden uçak motorlarının sesi ile gürültüden durulmayan apron artık kuşlara ev sahipliği yapıyor.

SON ANONSUN ÜZERİNDEN 9 AY GEÇTİ

Uluslararası standartlarda 48 sene binlerce uçuşa ev sahipliği yapan Ercan Havaalanı, son uçuşunu 19 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirdi. Havaalanı saat 18.45’te Türk Hava Yolları’na ait TK967 sefer sayılı Ercan-Sabiha Gökçen (İstanbul) seferi ardından uçuş trafiğine kapatıldı.  Ercan Havalimanı’ndaki son uçuşun gerçekleştirileceği ise bir havalimanı görevlisi tarafından anons edildi. Görevlinin yaptığı ve alandaki herkesi duygulandıran son anons şöyleydi: “Değerli yolcularımız tam 48 yıl önce 3 Şubat 1975 yılında uçuşlara açılan Ercan Havalimanı bu akşam 18.45’te Türk Hava Yolları’na ait TK967 sefer sayılı Ercan-İstanbul son uçuşunun ardından uçuş trafiğine kapatılacaktır.”

Diğer Haberler