DünyaGüney KıbrısKıbrısManşetSiyaset

AB: Önemli olan yapıcı bir sürece girildiğini görmektir

Avrupa Birliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki cumhurbaşkanı seçiminin ardından adada kapsamlı bir çözümü ve birleşmeyi amaçlayan görüşmeleri destekleyeceklerini bildirdi

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi JosepBorrell ile Avrupa Birliği Komisyonunun uyum ve reformlardan sorumlu üyesi ElisaFerreira konuyla ilgili ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kıbrıs Türk halkı, Ersin Tatar’ı Cumhurbaşkanı olarak seçmiştir. Şimdi önemli olan, kapsamlı bir çözüme ve birleşmeye yönelik yapıcı bir sürece girildiğini görmektir” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği’nin Birleşmiş Milletler himayesindeki görüşmeleri desteklediği kaydedilen açıklamada, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne, adanın iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon temelinde birleşmesine yönelik bağlılığının devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünün Avrupa Birliği’nin de çıkarına olacağı belirtilerek, “Avrupa Birliği, müzakereleri desteklemede aktif rol oynamaya hazırdır. Doğu Akdeniz’de istikrarlı ve güvenli bir ortam, bölgedeki ortaklar arasında ikili veya çok taraflı iş birliğine ve karşılıklı çıkara dayalı ilişki geliştirilmesi AB’nin stratejik çıkarınadır” değerlendirmesi yer aldı.

Diğer Haberler