Güney KıbrısManşetSiyaset

AKEL-DİSİ kafa kafaya

Güney Kıbrıs’ta yapılan anketler, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL ve DİSİ’nin oylarının neredeyse birbirlerine denk olduğunu gösteriyor. Politis gazetesi, AP seçimlerinde oy kullanacak Kıbrıslı Türklerin görüşünün bu orana dahil olmadığına işaret ederek, bu oyların önemine dikkati çekti.

Her iki partinin yüzde 19 oranlarında gezdiğini vurgulayan gazete, ELAM’ın ise %10-13 oranlarına ulaşarak üçüncü parti konumunda bulunduğunu yazdı.

Anketlere göre DİKO %8 civarlarında oy alırken EDEK %2.2-3; DİPA %2-3 ve Çevreciler ise %2-4 arasında oy alıyor.

HRİSTODULİDİS FENA ÇAKILDI

Bu arada anketler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e desteğin ciddi şekilde azaldığını, bugün seçim olması halinde ikinci tura dahi kalamayacağını ortaya koydu.

Politis ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’taki iki ayrı anketin sonuçlarının, halkın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e olan desteğinin ciddi anlamda azaldığını ortaya koyduğunu yazdı.

Politis gazetesi, “Hristodulidis’e Destek Serbest Düşüşte” başlığı altında yer verdiği haberinde, “Prime Market Research and Consulting” şirketi ile “Interview” şirketleri tarafından gerçekleştirilen iki ayrı araştırmanın, Hristodulidis’in halktan aldığı desteğin ciddi şekilde azaldığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Habere göre ilk şirketin araştırmasında Hristodulidis hakkında “olumsuz” düşünenlerin oranı %45’e ulaşırken, ikinci şirketin araştırması bu oranı %66,7 olarak açıkladı.

“Prime Market Research and Consulting” şirketinin araştırmasında; 2023 yılındaki aynı adaylarla şimdi seçim olsa oyunuzu kime verirdiniz şeklinde soruya katılımcıların %22’si Andreas Mavoryannis ve %17’si Averof Neofitu yanıtını verirken Hristodulidis, %16’lık oranla üçüncü sırada yer aldı.

Gazete, geçen yılki başkanlık seçiminde yer alan adaylarla bugün bir seçim daha yapılsa Hristodulidis’in ikinci tura dahi kalamayacağının ortaya çıktığını belirtirken geçen yıl Hristodulidis’e oy verenlerin neredeyse yarısının, şimdi seçim olsa oy vermeyeceklerini belirttiklerini aktardı.

Anketlere göre popülaritesi en yüksek siyasi, %53 destekle DİSİ Başkanı Annita Dimitriu olurken, AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu da %35’le ikinci sırada yer aldı.

 

Diğer Haberler