KıbrısKültür SanatManşet

Aliye Ummanel’in “Kıbrıs Üçlemesi: Üç Birlik Kuralı Bozulan Tragedya” kitabı tanıtıldı

Aliye Ummanel’in Passa Tempo, Kayıp ve Ev oyunlarından oluşan ve Işık Kitabevi tarafından yayımlanan Kıbrıs Üçlemesi: Üç Birlik Kuralı Bozulan Tragedya isimli kitabı için 10 Mayıs Cuma akşamı saat 19:00’da bir tanıtım ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Aliye Ummanel’in Passa Tempo, Kayıp ve Ev oyunlarından oluşan ve Işık Kitabevi tarafından yayımlanan Kıbrıs Üçlemesi: Üç Birlik Kuralı Bozulan Tragedya isimli kitabı için 10 Mayıs Cuma akşamı saat 19:00’da bir tanıtım ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi. Işık Kitabevi ile Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen etkinlik Blckbrd Social Cafe’de yer aldı.


Sanatçı ve sanat severlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği Eş Başkanı şair Neşe Yaşın, araştırmacı yazar Mete Hatay ve tiyatro sanatçısı Hatice Tezcan konuşmacı olarak yer aldı. Neşe Yaşın konuşmasında yazarın oyunlarına savaşı deneyimlememiş kuşağın aktarımı ve aktarılan hikayelerde kadının savaşla ilişkisi gibi açılardan yaklaşırken, Mete Hatay oyunları bellek, tanıklık ve aidiyet kavramları temelinde, resmi tarih dışında sanatın tarih anlatımı gibi açılardan ele aldı. Hatice Tezcan ise konuşmasında Aliye Ummanel’in oyun metinlerinde karakteristik bir özellik olarak ritmi irdeledi, metnin sesi ve oyuncuyla ilişkisine odaklandı.
Konuşmaların ardından tiyatro sanatçıları Deniz Çakır, Erdoğan Kavaz, Hatice Tezcan, Açelya Bükülmez tarafından kitapta yer alan oyunlardan bölümler okundu. Etkinlik, kitapların yazar tarafından imzalanması ile son buldu.

Diğer Haberler