DünyaEkonomiGenelManşet

Almanya’da enerji krizine ‘kamulaştırma’ çözümü! 3 dev şirket için düğmeye basıldı

Almanya şu anda ülkenin en büyük doğalgaz şirketlerinden 3'ü olan Uniper, VNG ve Securing Energy for Europe yerel enerji piyasasının çökmesini önlemek için kamulaştırmayı düşünüyor

Almanya şu anda ülkenin en büyük doğalgaz şirketlerinden 3’ü olan Uniper, VNG ve Securing Energy for Europe yerel enerji piyasasının çökmesini önlemek için kamulaştırmayı düşünüyor

Doğalgaz fiyatlarındaki artış ve Rus teslimatlarındaki düşüşle zor durumda kalan Avrupa soruna çözüm bulmak için her yolu deniyor. Bu ülkelerden biri olan Almanya, şu anda ülkenin en büyük doğalgaz şirketlerinden 3’ü olan Uniper, VNG ve Securing Energy for Europe (eski Gazprom Almanya) yerel enerji piyasasının çökmesini önlemek için kamulaştırmayı düşünüyor.

YÜZDE 30’UNU ALMIŞLARDI

Uniper’in yüzde 30 hissesinin Alman hükümeti tarafından satın alınarak mali destek sağlanması planı onay aşamasında bulunurken, Berlin, sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilmek, elektrik üretmek ve konutların ısıtılmasını garanti altına alabilmek için şirketin kamulaştırılması seçeneğini gündemine aldı. Hükümet, temmuz başında enerji kriziyle birlikte zor duruma düşen ve Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı konumunda bulunan Uniper’in yüzde 30 hissesini alarak, şirkete 7,7 milyar euro sermaye sağlanmasını içeren kurtarma planını kabul etmişti.

YARDIM KREDİSİNİ KATLAMIŞTI

Şirketin mali yapısının düzeltilebilmesi için alınan bu kararın, yürürlüğe girmeden önce Avrupa Birliği ve Uniper hissedarları tarafından onaylanması gerekiyor. Bunlara ek olarak, Alman Kalkınma Bankası da (KfW) Uniper için nisanda yardım kredisini 2 milyardan 9 milyar euroya çıkarmıştı. Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı konumundaki Uniper, Rusya’dan artık yeterli miktarda tedarik sağlayamaması nedeniyle piyasalardan daha yüksek fiyatlardan aldığı gazı, müşterilerine kriz öncesi yapılan anlaşmalar kapsamında çok düşük fiyatlara satmak zorunda kalması nedeniyle mali açıdan zor bir duruma düşmüştü.

Diğer Haberler