EğitimGenelKıbrısManşetSiyasetToplum

Altınbaş ailesine ait Dünya Barış Üniversitesi yasadışı şekilde faaliyet yürütüyor

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Başsavcılık’ın YÖDAK’a 5 ay önce gönderdiği yazıyı paylaşarak KKTC sınırları içerisinde bir üniversitenin yasaya aykırı şekilde kurulduğu, hukuken olmadığı ve öğrencilerin diplomalarının geçerli olmadığını paylaştı.

BAHSEDİLEN ÜNİVERSİTE “DÜNYA BARIŞ ÜNİVERSİTESİ”
HP Genel Başkanı Özersay’ın ‘isim vermeden’ açılmasının yasal olmadığını belirttiği ve yasadışı şekilde faaliyet yürüttüğüne dikkat çekilen üniversitenin, Altınbaş ailesine ait Dünya Barış Üniversitesi olduğu öğrenildi.

Başsavcılık görüşünde ismi geçen üniversitenin yasaya aykırı şekilde kurulduğu, hukuken var olmadığı ve bu sebeple öğrencilerin diplomalarının geçersiz olduğu belirtildi. Ayrıca yazıda YÖDAK’ın cezai ve/veya hukuki sorumluluklarının doğacağının vurgulandığı görüşte kurumun acil önlem alması gerektiği ifade edildi.

“YENİ BİR KRİZ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
HP Genel Başkanı Özersay, “Üniversiteler konusunun geldiği duruma bakın” diyerek paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Başsavcılık YÖDAK’a bir yazı gönderiyor ve aradan 5 ay geçti şu ana kadar herhangi bir adım atıldığını duymadık! Bu hukuka aykırılık giderilmezse çok yakın bir zamanda yükseköğrenimde yeni bir kriz ile karşı karşıya kalacağız! Acaba bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Meclis’te bir araştırma komitesi de bu konuda mı kuracaksınız? Başsavcılığın görüşü ortada, burası bir hukuk devletiyse derhal gereğini yapın! Yükseköğrenim konusunda, özellikle de “tabela üniversiteleri” konusunda memleket sapır sapır dökülür. Bu ülkeyi yönettiğini iddia eden gayrimeşru UBP-DP-YDP hükümeti de seyreder!”

Diğer Haberler