KıbrısManşetToplum

Amcaoğlu: “Gönyeli-Alayköy Belediyesi’nde işleyiş anlamında bir sıkıntı yok”

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, bir sistem ve düzen kurulduğunu, herkesin görevini bildiğini belirterek, “Belediyede işleyiş anlamında bir sıkıntı yok” dedi

Hüseyin Amcaoğlu, Gönyeli Belediyesi ve Alayköy Belediyesi’nin birleştirilme süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İLK BAŞTA SIKINTILI BİR DÖNEM YAŞADIK AMA YAVAŞ YAVAŞ TAŞLAR YERİNE OTURUYOR”

Her reformun sancılı geçtiğini kaydeden Amcaoğlu, “İlk başta sıkıntılı bir dönem yaşadık ama yavaş yavaş taşlar yerine oturuyor” dedi.

Amcaoğlu, belediye personellerinin ve belediye meclis üyelerinin katkılarıyla geçiş sürecini hızlı bir şekilde tamamlamaya çalıştıklarını belirtti.

Yeni geçen Belediyeler Yasası kapsamında tüzükleri de yenilemek zorunda olduklarını dile getiren Amcaoğlu, “Bu süreçte çok yoğun çalıştık. Tüzüklerin birçoğunu belediye meclisinden geçirdik. İçişleri Bakanlığı’na göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇE İÇİN YOĞUN BİR MESAİ HARCAYACAĞIZ”

Amcaoğlu, tüzükler sonrasında bütçe için de yoğun bir mesai harcayacaklarını ifade ederek, “Tüzükler ve bütçe belediyenin işleyici için can alıcı noktalardır. Ne kadar hızlı davranırsak, o kadar daha iyi bir düzen oluşacak” diye konuştu.

Gönyeli Belediyesi’ni mali anlamda beklediği gibi bulmadığına vurgu yapan Amcaoğlu, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Yükümlülüklerimizi yerine getirmek zorundayız. Çalışanların ek mesaileri en son geçen yılın Ağustos ayında ödenmişti. Hızlı bir şekilde Aralık ayına kadar olan tüm ek mesaileri ödedik. Şu anda sadece Ocak ayı kaldı. Onu da inşallah önümüzdeki hafta ödeyeceğiz. Sigorta ve ihtiyaç sandığı yatırımlarında geriliğimiz yok. Güncel hale geldik. Emekli olan 4 personelimiz vardı. Onların ödenmeyen paralarını ödedik. Piyasaya olan ödemeleri de bir sıralamaya koyduk. 10 bin TL’nin altında olanları ödedik. 10 bin TL’nin üstünde olan ödemeleri de sırasıyla tamamlıyoruz. Mali anlamda 2 buçuk ay öncesiyle kıyaslarsak çok ciddi bir ilerleme katettik.”

“ALAYKÖY BELEDİYESİ’Nİ MALİ ANLAMDA DAHA İYİ BİR NOKTADA BULDUK”

Amcaoğlu, Alayköy Belediyesi’ni mali anlamda daha iyi bir noktada bulduklarına dikkat çekerek, “Alayköy Belediyesi’nin de işleyiş yönünden sıkıntıları vardı” açıklamasında bulundu.

Alayköy Sanayi Bölgesi’ne ayrı bir özen gösterdiklerini söyleyen Amcaoğlu, “Orada bir ofis açtık. Zabıta görevlendirdik. Ayrıyeten vezne de açtık” dedi.

Amcaoğlu, Alayköy Sanayi Bölgesi’nde çok sıkıntılı bir tabloyla karşılaştıklarını kaydederek, “Birinci etabın temizliğini tamamladık, şimdi ikinci etaba geçeceğiz. Artık göz açtırmayacağız. Kirleten kişi bedeli ne ise ödeyecek” ifadelerini kullandı.

“GÖNYELİ-ALAYKÖY BELEDİYESİ’NDE İŞLEYİŞ ANLAMINDA BİR SIKINTI YOK”

Belediyede işleyiş anlamında sıkıntının olmadığını dile getiren Amcaoğlu, “Bir sistem ve düzen kuruldu. Herkes görevini biliyor” diye konuştu.

Amcaoğlu, kanalizasyonun çok ciddi bir sıkıntı olduğunu vurgulayarak, “Kanalizasyon, karşımızdaki en ciddi sorundur. Pompa istasyonları yetersiz, sürekli taşmalar oluyor. Ana taşıyıcı hatlar yok” açıklamasında bulundu.

Gönyeli Belediyesi ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) arasında yaşanan sıkıntıyı aştıklarını belirten Amcaoğlu, “KIB-TEK’e olan borcumuzu yapılandırdık. Gönyeli-Alayköy Belediyesi’nin KIB-TEK’e olan borcu sıfırlanmış olacak” dedi.

“LTB İLE KANALİZASYON KONUSUNDA YAŞANAN SORUNLA İLGİLİ MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Amcaoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Gönyeli Belediyesi arasında geçmişte yaşanan kanalizasyon sorununa da değindi. Konuyla ilgili mahkeme sürecinin devam ettiğine işaret eden Amcaoğlu, “Esas büyük sorun orada birikmiş olan borçtur” ifadelerini kullandı.

LTB ile yaşanan kanalizasyon sorununa kalıcı bir çözüm bulmak adına ciddi bir çalışma gerektiğini söyleyen Amcaoğlu, “Bu sorun ülkenin itibarı anlamında da sıkıntıdır” diye konuştu.

Amcaoğlu, olası bir deprem felaketine karşı alınması gereken önlemlerle ilgili olarak, “Türkiye’deki depremden 1 hafta önce, Gönyeli-Alayköy Belediyesi’nin yapı denetim sistemine dahil edilmesiyle ilgili belediye meclisinde oy birliği ile karar aldık” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE’DEKİ DEPREM FELAKETİ CİDDİ BİR FARKINDALIK OLUŞTURDU”

Türkiye’deki deprem felaketinin ciddi bir farkındalık ortaya çıkardığını belirten Amcaoğlu, binaların kontrolüyle ilgili kendilerine yardımcı olabilmeleri açısından Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ile bir görüşmelerinin olduğunu söyledi.

Amcaoğlu, deprem dolayısıyla toplanan yardımları ülkeye gelen depremzedeler için kullandıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler