ManşetSağlıkYaşam

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete, herkesin zaman zaman yaşadığı bir duygudur. Ancak bazı kişilerde anksiyete sürekli hale gelebilir veya sebepsiz yere ortaya çıkabilir. Bu duruma anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır

Anksiyete, herkesin zaman zaman yaşadığı bir duygudur. Ancak bazı kişilerde anksiyete sürekli hale gelebilir veya sebepsiz yere ortaya çıkabilir. Bu duruma anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır. Anksiyete; endişe, kaygı, bunaltı hisleri için kullanılan bir tanımlamadır. Günlük hayatta sınava girerken, yeni bir işe başlarken, başka bir yere taşınırken anksiyete hissedilir. Bunlar her insanda görülebilecek durumlardır. Normalde bunaltı, endişe hissetme durumu zamanla azalır ve kişi yaşamına devam eder. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde ise kaygı, bunalma gibi duygular günlük yaşamı sekteye uğratacak ölçüde ciddi olur. Bu kişiler hissettikleri endişe yüzünden normal hayatlarına devam edemez hale gelir. Sağlıklı kişilerde anksiyete geçici bir durumken, anksiyete bozukluğu olan kişilerde bu durum sürekli bir hal alabilir. Genel olarak yoğun bunaltı duygusu veya 6 aydan uzun süredir anksiyete problemi yaşamak anksiyete bozukluğunun habercisi olabilir.

Anksiyete bozuklukları toplumda oldukça yaygındır. Bu bozukluklar her yaştan insanı etkileyebilir. Anksiyete bozukluklarının pek çok farklı türü vardır. Her türde görülen belirtiler ya da anksiyete atağına neden olan durumlar farklıdır. Ancak genel olarak sorun, ortada endişe ve bunaltı hissine neden olan bir durum yokken kişinin bu hislere kapılmasıdır. Bazı durumlarda da normalde kaygıya yol açabilecek bir olay karşısında kişinin normalden daha fazla bunaltıya, endişeye kapılmasıdır. İstatistiklere göre, anksiyete bozuklukları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Aşırı korumacı tavırla büyütülmüş çocuklarda, çevresinden hep olumsuz tepkiler alan ve sindirilmiş kişiliklerde anksiyeteye daha sık rastlanılmaktadır.  En temel belirtileri ise kendini gergin, huzursuz, panik halinde hissetmek nefes darlığı, ağız kuruluğu yaşamak, kötü bir şey olacakmış gibi endişeli hal kalp atışlarında yaşanan aşırı hızlanma, aşırı terleme ,ellerde titreme hali ,odaklanma, konsantrasyon problemleri ,hazımsızlık sıkıntıları ,kaygı duymayı tetikleyecek etkilerden kaçınma hali ,uyku problemleri başlıca en temel belirtilerinden sayılabilir.

Anksiyete bozukluğunun belirtilerini azaltmak ve rahatsızlığı yönetmek için birçok tedavi alternatifi mevcuttur. Fakat en yaygın iki tedavi psikoterapi ve ilaçlardır. Hangi tedavi yöntemine daha iyi cevap vereceğiniz, deneme-yanılma yoluyla saptanabilir.

Diğer Haberler