FutbolKıbrısManşetSporToplumTürkiye

Araplara Atatürk şamarı!

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dün akşam oynanması planlanan 2023 Turkcell Süper Kupa maçı, yaşanan krizin ardından iptal edildi

SÜPER KUPA MAÇI ERTELENDİ
Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da dün akşam oynanması planlanan 2023 Turkcell Süper Kupa maçı, yaşanan krizin ardından iptal edildi. Galatasaray ve Fenerbahçe, Atatürk pankartı ve tişörtlerine izin verilmeyince sahaya çıkmayı reddetti. Karşılaşma ileri bir tarihe ertelendi.

NEYE ONAY VERİLDİ, NEYE ONAY VERİLMEDİ?
Suudi yetkililer tarafından İstiklal Marşı’nın okunmasına ve Türk bayrağı açılmasına izin verildi. Yetkililier, Atatürk tişörtü ve pankart açılmasına izin vermedi. Galatasaray ve Fenerbahçe, maç öncesi ısınmaya Atatürk tişörtleri ile çıkmak istedi. Galatasaray maça “Ne mutlu Türk’üm diyene!”, Fenerbahçe ise “Yurtta sulh, cihanda sulh” pankartıyla çıkmak istedi.

TFF VE KULÜPLERDEN ORTAK AÇIKLAMA
Süper Kupa maçının oynanmamasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe ve Galatasaray tarafından ortak açıklama yayınlandı. Açıklamada Süper Kupa’nın ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. “Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 19.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz.”

SOSYAL MEDYA PATLADI, KULÜPLERDEN SÜPER KUPA DAVETİ
Süper Kupa’nın iptali sonrasında Türkiye kulüpleri ve futbolcular, yaşanan gelişmeler sonrası sosyal medya hesaplarından Mustafa Kemal Atatürk paylaşımları yaptı. Süper Lig ekipleri Beşiktaş, MKE Ankaragücü, Antalyaspor, Samsunspor ve Sivasspor, Süper Kupa maçının kendi stadyumlarında oynanması davetinde bulundu.

KKTC’DE GÜNDEM OLDU, BURADA OYNAYIN ÇAĞRISI YAPILDI:
Yaşanan olay ülkemizde büyük ses getirdi ve gündemin başına oturdu. Özellikle sosyal medyada taraflı tarafsız tüm futbol severler iki kulübü dik duruşlarından dolayı kutlama ve Atatürk paylaşımlarında bulundu. Bazı siyasi isimler ve futbolsever de bu maçın ülkemizde oynanması çağrısı yaptı.

Diğer Haberler