DünyaEkonomiGenelManşet

Artık güvende: Condor’a 200 milyon euro yatırım

Thomas Cook'un iflasının ardından Alman hükümeti tarafından kurtarılan Condor'a 200 milyon euroluk yatırım yapıldı.

Almanya’nın önde gelen tatil hava yolu şirketlerinden Condor belirsizlikten kurtuluyor.
Thomas Cook’un iflasının ardından Alman hükümeti tarafından kurtartılan şirket daha sonra Polonyalı hava yolu şirketi LOT’a satılmış, ancak pandeminin ortaya çıkması nedeniyle LOT bu anlaşmadan vazgeçmişti.

TOPLAM YATIRIM 450 MİLYON EURO OLACAK

LOT’un çekilmesiyle geleceği belirsizliğe giren şirkete varlık yönetim şirketi Attestor tarafından 200 milyon euro yatırım yapıldı. Böylece, Condor’un yüzde 51’i Attestor’un kontrolüne geçmiş oldu. Attestor’un Condor’un uzak mesafe uçak filosunu modernize etmek için de 250 milyon euro yatırım yapacağı açıklandı. Yapılan anlaşmayla Condor’un hava yolu bölümünde Condor Teknikte çalışan 4 bin 50 personelin işinin güvenceye alındığı kaydedildi.

Condor’un CEO’su Ralf Teckentrup, ”65 yıldır kaliteli tatil ve mükemmel hizmet sunan bir şirket olarak Attestor’un yatırım yapmaya ikna ettiğimiz için gurur duyuyoruz. İş birliğimiz sürdürülebilir havacılık vizyonumuzu geliştirmemizi, yenilikçi ürünler sunmamızı ve dijital dönüşümü iletletmemizi sağlayacak.” dedi.

KENDİNİ İSPATLAMIŞ BİR MARKA

Attestor’un kurucusu ve sahibi Jan-Christoph Peters ise, ”Condor cazip pazarda iş modeliyle kendini ispatlamış güçlü bir marka. Turizm sektörü yeniden yükselişe geçtiğinde bundan fayda sağlayacak şekilde konumlanmış. Yeniden yapılanma sonrasında şirketin maliyet durumu oldukça rekabetçi hale geldi. Condor’a yatırım yaparak sadece başarılı bir yeniden başlangıca temel oluşturmuyor aynı zamanda Avrupa’nın önde gelen tatil hava yolunun uzun vadeli gelişiminin de yolunu açıyoruz. Bu nedenle, Condor’un filosunu modernize etmek için önemli yatırımlar yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler