KıbrısManşetToplum

Asayiş ‘berkemal değil’

Kıbrıs adası 2024’ü kriminal olaylarla karşıladı. Adanın her iki kesiminde de adeta ‘suç’ patlaması yaşanıyor

DEVRİM DEMİR

Kıbrıs adası 2024’ü kriminal olaylarla karşıladı. Adanın her iki kesiminde de adeta ‘suç’ patlaması yaşanıyor

TURİZM DEĞİL, SUÇ CENNETİ
Dünya genelinde kırmızı ve mavi İnterpol bültenleriyle aranan kriminal isimlerin Kuzey Kıbrıs’ta saklandığını iddia eden çok sayıda yabancı kaynak, ülkemizi ‘Suç cenneti’ olarak tanımlarken, suç oranı patlamaya hazır bomba konumunda. Kontrolsüz nüfus artışının yarattığı olumsuzluklar toplumda sadece ekonomik değil güvenlik yönünden de kaygıya neden olurken, 2024 yılının ilk ayında polis raporlarına yansıyan suçlar, toplumu tedirgin ediyor. Özellikle ülkede kaçak olarak ‘İkamet izinsiz’ bulunan kişilerin sayısı her geçen gün artarken, polis bu yılın ilk ayında 200’e yakın kaçak tutuklanarak haklarında sınır dışı işlemi başlatıldı. Polis raporlarına yansıyan, yeni yılın ilk ayında işlenen suçların vahameti ise halkı oldukça rahatsız etti. Polis raporlarına yansıyan suçlarda, ‘ev basma’, ‘şiddet’ ve ‘soygun’ suçları göze çarptı. Kıbrıs’ın güneyinin de bizden aşağı kalır yanı yok. 90’lı yıllardan sonra bombalama olayları yeniden gündeme gelirken Güney Kıbrıs’ta bir savcının evine atılan bomba medyada geniş yer buldu.

İKİ BIÇAKLAMA OLAYI
Geride bıraktığımız 2023 yılında beş cinayet kayıtlara geçti. ‘Darp’ ve ‘bıçak kullanma’ suçları giderek yaygınlaşırken, 3 Ocak 2024 tarihinde Gemikonağı’nda 16 yaşındaki çocuk bıçakla sokak ortasında dehşet saçtı. Yine bir bıçaklama haberi 4 gün sonra aynı yerden Gemikonağı’ndan geldi. 28 yaşındaki üniversite öğrencisi biri ağır iki kişiyi bıçakla yaraladı. Yine aynı tarihte Lefkoşa’da bir kadın barda çıkan tartışmada 21 yaşındaki gencin başında cam şişe kırdığı için tutuklandı. Trafikte artık sadece kazalar konuşulmuyor, sürücülerin yarattığı taşkınlıklar hastanede veya poliste son buluyor. Polis raporlarında 4 Ocak tarihinde Serdarlı-Ulukışla yolunda çıkan trafik kavgasında 39 yaşındaki sürücü, 32 yaşındaki başka bir sürücüyü darp ettiği haberi yer aldı. Benzer bir haber 6 Ocak tarihinde İskele’den geldi. Trafikte yaşandığı iddia edilen tartışma sonrası bir grup bir aracı sıkıştırarak taşlarla camlarını kırdı.

HIRSIZLIK, EVRAK SAHTELEME
Yine yılın ilk ayında polis raporlarına ‘hırsızlık’ ve ‘sahte evrak’ suçları damga vurdu. Girne’de 2 Ocak tarihinde mutfak penceresinden bir eve giren şahıs yüklü miktarda para ve eşya çaldı. Aynı tarihte Lefkoşa’da 41 yaşındaki bir şahıs iş yeri camlarını kırarak hasara uğrattı.

Mağusa’da 3 Ocak tarihinde ise iş yeri güvenlik kamerasını kıran iki kişi iş yerinden, battaniye, oyuncak ve eşya çaldı. 5 Ocak tarihinde ise Lefkoşa’da 3’ü kız 6 üniversite öğrencisi ‘Evrak sahteleme’ suçundan tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. 6 Ocak tarihinde Güneşköy’de kundaklanan traktör soruşturması ise hala devam ediyor.

 

 

Diğer Haberler