KıbrısManşet

Asgari ücret açıklaması

“Asgari ücret komitesinde tam bir tiyatro sergileniyor”

Meclis kürsüsünden asgari ücret hakkında söz alan YDP Genel Başkanı Arıklı, “Özel sektörde çalışan kişileri temsil eden kimse komisyonda yok… Asgari ücretlinin komitede temsil edilmemesi kadar komik bir şey yoktur… Asgari ücret komitesinde tam bir tiyatro sergileniyor” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret ile ilgili Meclis kürsüsünden konuşan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Asgari Ücret Saptama Komitesi’nde asgari ücretlinin temsil edilmediğini anımsatarak, komitede tiyatro sergilendiğini söyledi.

Asgari ücret belirleme konusunda sona yaklaşıldığını, ancak kafa karışıklığı olduğunu işaret eden Erhan Arıklı, “Özel sektörde çalışan kişileri temsil eden kimse komisyonda yok. Asgari ücret belirli kriterlere göre belirleniyor, ama sadece hayat pahalılığı göz önünde bulundurularak bir asgari ücret belirlenmeye çalışılıyor” dedi.

“HÜKÜMET İNİSİYATİF ALMALI”

“Asgari ücret komitesinde tam bir tiyatro sergileniyor, asgari ücretlinin komitede temsil edilmemesi kadar komik bir şey yoktur” ifadelerini kullanan YDP Genel Başkanı Arıklı, bu konuda hükümetin bir inisiyatif üstlenmek zorunda olduğunun altını çizdi.

“EN AZINDAN ALIM GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN TEDBİRLER ALINMALI”

Arıklı sözlerine şu şekilde devam etti: “Madem ki özel sektör sendikacılığı gelişmemiş, o zaman hükümet elini taşın altına sokmalı ve yasaya göre asgari ücreti belirlemelidir. Alım gücü belli, en azından alım gücünü artırmak için tedbirler alınmalı.

3 ayda bir 200 TL para ödenecekmiş. Bazı üniversitelerde profesörlerin maaşı bile asgari ücret ile yatıyor. Bu konuda kafa karışıklığı var, bu kafa karışıklığı giderilmeli”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu