EkonomiGenelKıbrısManşet

Asgari ücret krizi çıktı!

Çalışma Bakanlığı ile çalışan baharı kısa sürdü. Bakan Gardiyanoğlu yine tavır değiştirdi

Çalışma Bakanlığı ile çalışan baharı kısa sürdü. Bakan Gardiyanoğlu yine tavır değiştirdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasından işçiye verilecek miktar değil kriz çıktı

İşveren tarafı hayat pahalığının altında %18’lik artış önerdi, devlet %23, işçi tarafı ise %28 teklifi sundu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasından “karar” çıkmadı, “kriz” çıktı. İşvereni masada temsil eden Ali Başman’ın dünkü toplantıya katılmadığı dikkati çekerken, işçi tarafı sonuçsuz kalan toplantıda, “oldukça garip gelişmeler yaşandığını” savundu. Toplantıda, işveren tarafı hayat pahalığının oldukça altında %18’lik artış önerdi. Devlet tarafı %22.98’lik hayat pahalılığına “binde 2” ekleyerek %23 teklifini sunarken, işçi tarafı “refah payı” diyerek, %28’lik artış istedi. İşçi tarafı ardından devletin %23’lük teklifini kabul etti ancak, bu kez de devletin önerisi geri çekildi. Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, sonuçsuz kalan toplantının ardından herhangi bir açıklama yapma gereği duymadan bakanlık binasını terk etti.

İŞVEREN: NE ALACAĞIM

Devlet ve işverenlerin konuşmaması nedeniyle sadece işçi tarafından sağlanan bilgi, bir sonraki asgari ücret toplantısının 20 Mayıs Pazartesi günü yapılacağı yönünde. Bakan Sadık Gardiyanoğlu, bir önceki toplantı sonunda yaptığı açıklamada dünkü toplantıyı vurgulayarak, asgari ücretin belli olacağını iddia etmişti. İşveren tarafının artışı devletin sırtına yüklemeye çalıştığı ileri sürülürken, işverenlerin Başbakan Ünal Üstel ile bir görüşme yapacakları öğrenildi. İşçi tarafına göre, işverenler; Pazartesi günü %23’e “evet” demeleri halinde, “karşılığında ne alacaklarının” açıklanmasını istiyor.

OYNANAN BİR OYUN

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise “oynanan bir oyundan” söz etti. Toplantı çıkışı açıklama yapan Serdaroğlu, kendilerinin %27 artış talep ettiğini, işverenin %18, Devlet kanadının ise %23 teklif ettiğini, işçi tarafının el sıkışmak istemesi üzerine Bakan Gardiyanoğlu’nun Başbakan ile görüşmek için ara verdiğini, geri döndüğünde bu rakamdan da vazgeçtiğini söyledi. Serdaroğlu, hükümetin kendi önerisini bile kabul etmediğine işaret ederek, “İşverenler Pazartesi günü 18’den 23’e çıkacak mı? Niyet başka, bu oyunlara Hür-İş gelmeyecek” şeklinde konuştu. İşçi tarafı ayrıca, işveren ve devletin süreci oyalayıp, asgari ücreti Haziran ayına sarkıtmaya çaba harcadıklarını da savunuyor.

Diğer Haberler