KıbrısManşetToplumTürkiye

Ataoğlu: KKTC, 365 gün turizm yapılabilecek potansiyele sahip bir ülkedir

İstanbul Turizm 2023 turizm fuarı, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen seramoni ile açıldı

İstanbul Turizm 2023 turizm fuarı, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen seramoni ile açıldı.

Dream Project tarafından düzenlenen ve MICE sektörünü bir araya getiren fuarda, KKTC’de yerini aldı.

KKTC’nin de KITSAB, KITOB, KITREB ve 5 otel ile yer aldığı İstanbul Turizm Fuarı 2023 açılış etkinliğine, Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katılarak, fuarın açılış etkinliğinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Ataoğlu etkinlikte yaptığı koşmasında, KKTC’nin yıl 365 gün turizm potansiyeline sahip bir ülke konumunda olduğunun altını çizerek, kış turizmine en uygun ülke olduğunu belirtti.

Ataoğlu’nun konuşması şöyle;

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin konuksever halkı adına sizlere sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

İklimi, doğal güzellikleri, el değmemiş doğası ve konuksever halkı ile yıl 365 gün turizme hazır bir ülke konumunda olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, haksız ve insanlık dışı izolasyonlara rağmen, ülkemiz bir turizm adasıdır.

Turizm için en önemli tercih nedenleri arasında yer alan, ulaşım, iklim ve coğrafi konumu açısından yıl 365 gün turizme elverişli bir ülke olan KKTC’nde turizmin çeşitliliğini arttırmak için Anavatan Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Özellikle sağlık turizmi, MICE turizmi ve özel ilgili turizminin arttırılması için yoğun çalışma içerisindeyiz.

Bu bağlamda, Türkiye’nin kurucu ülke olarak yer aldığı, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai, Birleşik Krallık, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Nijerya, Panama, Polonya, Senegal, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’ın katılımı ile kurulan ve bugün 56 ülkenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dönem başkanlığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduğunu da buradan hatırlatmak isterim.

KKTC ekonomisinin lokomotif sektörü konumundaki turizm sektörünün daha da gelişebilmesi adına sağlık, spor, özel ilgi turizmi ve alternatif turizm modelleri üzerinde, somut adımlar atıyor, gerekli düzenlemeleri yaparak, KKTC turizmi için hiç şüphe yok ki en büyük pazar konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizi en iyi şekilde ülkemizde ağırlamak için canla başla çalıştığımızı belirtmek isterim.

Hiç şüphe yok ki, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz günü açılışını gerçekleştirdiği Ercan Havalimanı yeni terminal binası ile ülke turizmine büyük bir katkı sağlayacaktır.

3100 metre uzunluğunda yeni pisti sayesinde her model yolcu uçağına uygun hale getirilmiş, 20 bin m2’lik terminal binası ile 10 milyon yolcuya hizmet verebilecek Ada’nın en büyük havalimanı konumunda bulunan Ercan Havalimanı yeni terminal binası, ülke ekonomisine de ülkenin prestijine de büyük katkı sağlayacağı şüphe götürmez bir gerçektir.

Gerek Ercan havalimanı yeni terminal binasının hizmete girmesi gerekse de KKTC’ye yolcu taşıyan havayolu şirketlerinin sayısının arttırılması, yüksek olan bilet fiyatlarının düşmesi ve bununla birlikte daha fazla turistin ülkemize gelmesinin de önü açılmış olacağı inancındayım.

Tabii ki bütün bu gelişmelerin ve çalışmaların yanında, ülkemizin yatak kapasitesini arttırmaya yönelik, yeni yatırım alanlarının açılmasına yönelik olarak da çalışmalarımız devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile çok iyi bir işbirliği içerisinde, ülkemiz turizminin daha da güçlenmesine yönelik önemli çalışmalar içerisindeyiz. Özellikle geçtiğimiz yıl Türkiye’nin desteği ile yeni bir tanıtım filmi hazırlatılarak, Türkiye dahil Rusya, Almanya ve İngiltere’de KKTC tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda bir kez daha sayın Ersoy başta olmak üzere, emeği geçenlere ülkem adına teşekkürlerimi yinelemek istiyorum.

Ülkemiz tanıtımı açısından önemli olduğuna inandığım ve geçtiğimiz hafta içerisinde, THY ile ülkemiz turizm sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiğimiz protokolle, THY’nın uçtuğu 2 kıta ve 10’un üzerinde ülkeden acentelerin, KKTC’de misafir edilmesi yönünde çalışmalar başlatılmıştır.

Bu sayede, KKTC’de turizm çeşitliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmaların yanında, farklı ülkelerden de ülkemize turist gelmesini sağlamak adına önemli bir çalışma olduğuna inanmaktayım.

Bunun yanında tabii ki kardeş ülke devletleri ile özellikle Azerbaycan ile ilişkilerimizin de her geçen gün daha da yoğun bir şekilde devam ediyor olması bizleri manen de mutlu ettiğini, özellikle Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde 9’uncusu gerçekleştirilen ve tarihi bir kararla gözlemci üye olarak KKTC’nin de kabul edilmesi bizleri motive eden, mutlu eden heyecanlandıran bir gelişme olduğunun da altını çizmek istiyorum.

Ve buradan hem Türk dünyasının kardeş ülkelerinin kardeş halkları ile Anavatan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kardeşlerimize seslenmek istiyorum ki, kardeş KKTC halkı sizleri ağırlamaktan büyük bir onur, sevinç ve heyecan duyacaktır” dedi.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, açılış konuşmasının ardından, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği yetkilileri ile fuarda yer alan KKTC otel stantlarını ziyaret ederek, yetkililerle görüştü.

 

 

Diğer Haberler