DünyaGenelManşet

Avustralya’da “gökten fare yağdı”

Çiftçiler tuzak kurmak için mali yardım talep ediyor...

Avustralya’daki bir çiftlikte kaydedilen bir videoda, yıllardır yaşanan en kötü kemirgen salgınında makineden aşağı yağan fareler görüldü. Yeni Güney Galler eyaletindeki çiftçiler, “doğal felakete” eşdeğer olduğu uyarısında bulundukları salgınla mücadele için yerel yönetimden mali destek talebinde bulundu.

Yeni Güney Galler Çiftçiler ve Taşralı Kadınlar Derneği, eyaletin tarım bakanını her bir çiftlik için 25 bin Avustralya doları değerinde tuzak ücretini karşılamaya çağırdı. Çağrı, Avustralya Topluluğu Bilim ve Sanayi Araştırma Örgütü’nün araştırmasından sonra verilen acil durum izniyle iki kat güçlü tuzakların kullanımına imkan tanınmasının ardından geldi.

Yeni Güney Galler Çiftçileri’nin anketine göre halihazırda çiftçilerin yüzde 30’u haşere kontrol önlemleri için 20 bin ve 150 bin Avustralya doları arasında harcama yaptı. Yeni Güney Galler Çiftçileri Başkanı Pete Arkle, eyaletin fare tuzağı masraflarının yarısını karşılaması gerektiğini ifade etti.

Arkle, “Bu, ticari tahıl üreticilerinin uçaklardan fare tuzakları düşürülmesi için yatırdıkları paranın küçük bir kısmına tekabül ediyor” dedi. Arkle, ılıman ve yağışlı bir kışın sorunu daha da kötüleştireceğine dair örgütünün “ciddi endişeler” taşıdığını ekledi.

Öte yandan Yeni Güney Galler Çevre Bakanı Adam Marshall, eyaletin yardımı karşılayamayacağını öne sürdü. Bakan Marshall, ABC kanalına verdiği demeçte, “Medyadaki haberlerde okuduğum önerinin maliyeti 600-700 milyon Avustralya doları tutuyor. Kuraklık desteği için yaklaşık 4,5 milyar Avustralya doları harcadıktan sonra elimde o kadar para kalmadı” dedi.

Berecikliyan, 2GB radyo kanalına yaptığı açıklamada, “Yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz ama yapabileceklerimiz sınırlı, sonuçta doğa bu. Meslektaşlarımdan biri şaka yollu şu an dışarıda çok fazla şişman yılan olduğunu söyledi. Doğal afet olan bir şeyi düzeltebilecekmiş gibi davranamayız” dedi.

Diğer Haberler