EkonomiKıbrısManşetToplum

Babutsalarımız tescillenecek

Öne çıkan babutsa tiplerinin belirlenmesi için başlatılan Babutsa Seleksiyon Projesi’nde öne çıkan ikisi dikensiz 14 tiple tescile başvurulacak.

194 KÖYDE 485 NOKTADA İNCELEME YAPILDI
Tarımsal Araştırma Enstitüsü altında başlatılan Babutsa Seleksiyon Projesi’nin yürütücüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Konce Baydar, Çukurova Üniversitesi ile yürütülen projenin 2016’da başladığını kaydetti. Baydar, 194 köyde 485 noktada incelemeler yapıldığını, babutsanın morfolojik özelliklerinin, yani genel yapısının incelendiğini, dikenli mi dikensiz mi olduğuna, meyvenin rengi ve şekli gibi özelliklere bakıldığını ifade etti. Babutsaların analizlerinin uluslararası (UPOV) kriterlerine göre yapıldığını kaydeden Baydar, bu analizlerde meyve ağırlığı, meyvenin iç ağırlığı, meyve kabuğunun soyulma durumu, meyve ebadı ve çekirdek sertliğine bakıldığını kaydetti.

“GÜZELYURT’TA PARSEL OLUŞTURDUK”
Baydar, “Bu çalışmada, ‘belirlenen tipler birbirinden farklı mı, yoksa yetiştiği koşullardan dolayı farklılık gösteriyorlar; bunlar sadece Kıbrıs’ta yetişen tipler mi’ sorularına cevap arıyoruz” dedi. Öne çıkan 14 tipten Güzelyurt’ta parsel oluşturduklarını da kaydeden Baydar, parsel oluşturmalarının nedeninin de bu tipleri aynı koşullarda yetiştirerek farklı olup olmadıklarını görmek olduğunu kaydetti. Baydar, öne çıkan 14 tipin 14’ünün de farklı olması halinde 14’üyle de tescile başvurmayı amaçladıklarını kaydederek 14 tipin dışında 95 tipten de koruma maksadıyla parsel oluşturduklarını ifade etti.

KOŞNİL HASTALIĞI YÜZÜNDEN BAZI TİPLER YOK OLDU
Kaktüs koşnili hastalığının pek çok ağacı yok ettiğini, bu süreçte belki bazı tiplerin de yok olduğunu kaydeden Baydar, ancak çalışma kapsamında kurulan parsellerle pek çok tipin yok olmasını engellediklerini kaydetti. Baydar, tescil süreci tamamlandıktan sonra tescilli tiplerin üretimine de geçebileceklerini ifade etti.

İKİ TİP DİKENSİZ
Çalışmada dikensiz babutsa olarak iki tip tespit ettiklerini da belirten Baydar, bir tanesinin yaygın olduğunu, az rastlanan bir tipin de daha yuvarlak bir tip olduğunu kaydetti. Baydar, iki tipin de tescil için başvuru yapılacak tiplerin arasında olduğunu bildirdi. öKıbrıs’ta babutsanın büyük ölçüde sofralık olarak tüketildiğini, dondurmasının da yapılmaya başlandığını hatırlatan Baydar, ancak şarabı, likörü ve marmeladının da yapılabileceğini kaydetti.

KAKTÜS KOŞNİLİ
Kaktüs koşnilinin ancak ilaçlama ile yayılmasının engellenebileceğini kaydeden Baydar, ilaçlamanın münferit değil kitlesel yapılması gerektiğini, çünkü hastalığın ilaçlanmayan ağaçlardan yayıldığını kaydetti.

 

Diğer Haberler