EğitimGenelKıbrısManşet

Bakan Çavuşoğlu, Nijeryalı öğrenci temsilcileriyle görüştü

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, öğrencilik dışında uygun olmayan işlerle meşgul olanların, ülkeyi kirletmesine ve diğer öğrenci arkadaşlarını rahatsız etmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Çavuşoğlu, Nijerya uyruklu öğrencileri temsil eden Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı Kingsley Ifeanyi Nweke ile beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede, Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Behçet Çelebi ile daire personeli de hazır bulundu.

-Çavuşoğlu

Öğrencilerin görüşlerini ve önerilerini dinleyen Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk toplumunun özgürlüğe ve bağımsızlığa çok önem veren, ülkelerin kendi kimlikleri, kültürleri ve inanışlarıyla yaşamaları gerektiğine inanan bir toplum olduğuna dikkat çekerek, KKTC üniversitelerinde 13 bin Nijeryalı öğrencinin öğrenim gördüğünü ve her konuda öğrencilere destek olduklarını dile getirdi.

Son zamanlarda bazı adli olaylarda Nijeryalı öğrencilerin isminin geçtiğini ve bundan büyük üzüntü duyduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, gerek toplumun gerekse de öğrencilerin ülkedeki yasalara uymak zorunda olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, “Ülkemize gelen öğrencilerin aileleri, çocuklarını bize emanet ediyor. Bizler de bu çocuklarımızın güven içerisinde, kaliteli eğitim almalarını ve ülkelerine hizmet edebilecek şekilde geri dönmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

KKTC’ye gelen ve amacı kaliteli eğitim almak olan tüm öğrencileri korumak zorunda olduklarını belirten Nazım Çavuşoğlu, “Biz buraya öğrencilerin gelmesini istiyoruz. Niyeti başka olanların ülkemize gelmesini istemiyoruz” dedi.

Çavuşoğlu bu bağlamda, öğrencilik dışında uygun olmayan işlerle meşgul olanların, ülkeyi kirletmesine ve diğer öğrenci arkadaşlarını rahatsız etmesine müsaade etmeyeceklerinin de altını çizdi.

Ülkeye gelen öğrenciler ile halk arasında herhangi bir sorunun kendisine ulaşmadığını ifade eden Çavuşoğlu, oluşan sıkıntıların öğrencilerin kendi arasında yaşandığını belirtti ve yaşanan olaylarda polisin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi.

Özgürlüğe önem veren, dil, din, ırk ayrımı yapılmayan ve çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte kültürel paylaşımların yapıldığı bir ülkede eğitim almanın önemli bir zenginlik olduğuna ve bunun korunması gerektiğine de vurgu yapan Çavuşoğlu, bu ortamı bozacak kişileri önlemek için gereken adımların atılacağını ifade etti.

-“Yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor”

Nijerya’da çıkan haberlerin ve yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ve bu açıklamaların kendilerini derinden üzdüğünü dile getiren Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının hiçbir öğrenciye zarar vermediğini ve KKTC’nin güvenli bir eğitim adası olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, yapılan açıklamaların maksatlı olduğunu kaydetti.

KKTC’de yaşayan Nijerya uyruklu kişiler ve öğrenciler tarafından yapılan açıklamaların, yaratılmak istenen olumsuz algının önüne geçeceğine inandığını belirten Çavuşoğlu, yaptıkları açıklamalardan dolayı öğrencilere teşekkür etti.

-Nweke

Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği Başkanı Kingsley Ifeanyi Nweke ise konuşmasının başında, görüşlerini ve önerilerini dinleyen Bakan Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Nijeryalı öğrencilerin ülkede huzur içerisinde ve özgür bir şekilde eğitim aldığını belirten Nweke, Kıbrıs Türk halkı ile herhangi bir sorun yaşamadıklarını ve Kuzey Kıbrıs’ın şiddetten uzak bir ülke olduğunu söyledi.

Dışarıda çizilen bu imajın önüne geçebilmek adına 1 Ekim Nijerya Bağımsızlık Günü’nde bir etkinlik düzenleyeceklerini ifade eden Nweke, Bakan Çavuşoğlu’nu etkinliğe davet etti.

Diğer Haberler