KıbrısManşetSiyaset

Baybars: Kurulacak hükümetin erken seçim hükümeti olacağı aşikar

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, yeni kurulacak olan hükümetin ‘erken seçim hükümeti’ olacağını belirtti

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, BRT ekranlarında yayınlanan Levent Kutay’ın hazırladığı ve sunduğu ‘50+1’ adlı programa konuk oldu.

Baybars, geniş tabanlı bir hükümetinin kurulmasının daha fayda sağlayacağını aktararak 4’lü hükümet alternatifleri de konuşulduğunun oldukça normal olduğunu dile getirdi. Baybars, “Kurulacak olan hükümetin erken seçim hükümeti olacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla bir erken genel seçim olacak gibi göründüğünü fakat erken seçimin çok yakın bir tarih olmaması gerektiğini belirten Ayşegül Baybars, “Topluma çok fazla fayda sağlamayacaktır erken seçim… Vatandaşın da aslında tekrar bir seçime dâhil olma talebi yok. Ocak, Şubat veya Mart ayları erken olur…” dedi.

Erken seçime akılcı bir tarih ile karar verilmesi gerektiğine vurgu yapan Baybars, “Erken bir seçimin doğru olmadığını düşünüyorum. Böyle bir dönemde ciddi kararlar almak zorundasınız…” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu’ndan geçmeyi bekleyen bir bütçe olduğuna da dikkat çeken Baybars, “Bir takım özel sektörde iyileşmeler yapabilmek adına hükümete ihtiyaç vardır” dedi.

Geniş tabanlı bir hükümet modelinin olması gerektiğini söyleyen Bakan Baybars, ileriyi görebilmek adına ve toplumun menfaatleri hususunda olmasının önemine de dikkat çekti.

“TOPLUMUN MENFAATİ GÖZ ÖNÜNDE TUTULMALIDIR”

Toplum menfaati için her türlü görüşmenin yapılacağını da ifade eden Baybars, “Kurulacak hükümet modeli ne olursa olsun ekonomik kaynak yaratma, çözüm üretmek adına adımlar atabilecekse kurulmalıdır” dedi.

“YARALAR YAVAŞ YAVAŞ SARILIYOR…”

Baybars, hafta sonu bazı bölgelerde olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana gelen zararlar hakkında yapılan durum tespitlerini aktararak “Gelen müracaatlara baktığımız da yaklaşık 25 kadar konut, 6 ahıl zararı, 10 patates tarlası, 14 sebze tarlası, 7 meyve ağacı tarlası ve 1 su kuyusu çökmesi bize gelen müracaatlar arasın yer aldı” dedi.

Girne’de ise doğal afetten zararlı çıkan 30-35 araç olduğunu ve 1 evin de zarar gördüğünü aktaran Baybars, ilk etapta müracaatların bu yönde olduğunu dile getirdi.

Baybars, yaraların yavaş yavaş sarıldığını da sözlerine ekledi.

“2021 BÜTÇESİ İÇİN BU KONULARDA OLDUKÇA CİDDİYİZ”

Doğal afet kapsamında; sel, aşırı yağış, dolu veya hortum benzeri ciddi afetler yaşandığını da aktaran Baybars “Acil Afet Koordinasyon Yasası” çalışması yapıldığını ve geçtiğimiz gün meydana gelen doğal afet sebebiyle yasa tasarısının hızlandığını da ifade etti.

Acil afet fonu ayrılması gerektiğini ve iklim değişikliği politikaları görüşülmesinin ardından bu yapıların güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Baybars, “2021 bütçesi için bu konularda oldukça ciddiyiz” dedi.

2021 bütçesi için Maliye Bakanlığı ile uzun mesailer yaptıklarına da işaret eden Ayşegül Baybars, hükümet kurulur kurulmaz bu konunun atlamadan gündeme getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Baybars, sadece toplu hasarlarda değil ayrılan fonun bireysel hasarlarda da kullanılması gerektiğini aktardı.

“KOALİSYON PROTOKOLÜ ÇOK ÖNEMLİ…”

Koalisyon hükümeti konusu hakkında da açıklama yapan Baybars, koalisyon ortaklarıyla paylaşmak ve gerektiğinde geri adım atmak zorunda olunduğunu dile getirerek koalisyon protokolünün çok önemli olduğunu vurguladı.

Koalisyon protokolüne partilerin uyması gerektiğine de vurgu yapan Baybars, fakat 4’lü hükümet dönemiyle 2’li hükümet döneminde HP olarak benzer sıkıntılar yaşandığını bazı hususlarda öncelik olan konularda başarı sağlayamadıklarını bu sebepten ötürü hükümetten çekilme noktasına geldiklerini söyledi.

 “TÜRKİYE’NİN ŞU OLURSA BUNU YAPARIM GİBİ SÖYLEMLERİNİN DOĞRU OLDUĞUNA İNANMAK İSTEMİYORUM…”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, gelen bir soru üzerine açıklama yaparak Türkiye’nin ‘şu olursa bunu yaparım bu olursa bunu yaparım’ gibi söylemlerine veyahut böyle bir konuşmaya şahit olmadığını aktararak “Doğru olduğuna inanmak istemiyorum…” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Postası – Öykü Kendır

Diğer Haberler