GenelKıbrısManşetSpor

Bayrağımızı Antarktika’nın zirvesinde dalgalandırdı

Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun, KKTC bayrağını Antarktika'nın zirvesinde dalgalandırdı. "7 Kıta 7 Zirve" projesi hedefiyle yola çıkan Birkan Uzun, beşinci tırmanışında 4.892 metre yükseklikteki Vinson Dağı'nın zirvesine çıktı. Birkan Uzun’un böylece Yedi Zirveler projesini tamamlayarak tarihe geçmesi için sadece iki tırmanışı kaldı.

Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun, KKTC bayrağını Antarktika’nın zirvesinde dalgalandırdı. “7 Kıta 7 Zirve” projesi hedefiyle yola çıkan Birkan Uzun, beşinci tırmanışında 4.892 metre yükseklikteki Vinson Dağı’nın zirvesine çıktı. Birkan Uzun’un böylece Yedi Zirveler projesini tamamlayarak tarihe geçmesi için sadece iki tırmanışı kaldı.

YEDİ ZİRVELER PROJESİ İÇİN 2 TIRMANIŞ KALDI

2011 yılında ABD’de Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesinde Bilgisayar Bilimi üzerine lisans ve yükseklisans yaptıktan sonra yaşamını Amerika’nın Washington eyaletine bağlı Seattle şehrinde sürdüren Birkan Uzun, “Yedi Zirveler” projesinde şu ana kadar Kilimanjaro (Afrika – 5,895 m), Elbrus Dağı (Avrupa – 5,642 m), Aconcagua (Güney Amerika – 6,962 m), Denali (Kuzey Amerika – 6,194 m) ve Vinson Dağı (Antarktika – 4,892 m) olmak üzere 5 tırmanışı gerçekleştirdi. Başarılı dağcının projeyi tamamlayarak tarihe geçmesi için iki tırmanışı kaldı. Bunlar Asya’da Everest Dağı (8,848 m) ve Okyanusya’da Carstensz Piramidi (4,884 m).

KENDİMLE GURUR DUYUYORUM

Birkan Uzun tırmanışın ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “16 Aralık 2021 tarihinde, Antarktika’nın en yüksek noktası (4,892m) olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak Yedi Zirveler projemin beşinci ayağını başarıyla tamamlamış oldum. Bu tırmanış, canımdan çok sevdiğim ve bu yıl aramızdan ayrılan dedem Celal Sirkecioğlu içindi. Aynı zamanda, bu dağa tırmanan ilk Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı olmanın da gururunu yaşıyorum. Ülkemizin bayrağını zirvede dalgalandırabilmek ve insanlarımıza büyük veya küçük herhangi bir hedeflerini azim, kararlılık ve inanç ile başarabileceklerini gösterebilmek benim için bir ayrıcalıktır. Tırmanış ekstrem soğuk hava, güçlü rüzgar ve geçen yıl geçirdiğim bel operasyonu nedeniyle yaşadığım ağrılar sebebiyle kolay olmadı, ama bunlar sadece orada olabilmek için ödediğimiz küçük bir bedel. Zirveye ulaştım ve kendimle gurur duyuyorum. Ailem, arkadaşlarım ve sponsorlarıma çok teşekkür ederim!”

Diğer Haberler