GenelKıbrısManşet

Bakan Taçoy: “Vatandaşlar da ‘Belediye sayısı düşecek dediniz, düşürün bitsin bu iş’ diyor”

-Mine İçsel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, BRT’de katıldığı programda, Belediyeler Reformu Yasası konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

İlgili yasanın bir an önce Meclis’ten geçmesi gerektiğini belirten Taçoy, 17 kriter 18 belediye olarak konuşulduğunu ve gazetelere taşındığını belirttiği yasada, muhalefetin “yan çizdiğini” söyledi.

“Vatandaşlar da ‘sayıyı düşürün bitsin’ diyor”

Belediyeler Reformu Yasası’nın vatandaş nezdinde de bir an evvel tamamlanması gereken bir konu olduğunu belirten Taçoy şöyle konuştu: “Belediye sayısı tartışmalarını düşündüğümüzde; ‘ister 12 olsun ister 15 olsun ister 18 olsun. Bu iş bitsin artık. Belediye sayısı 28’den düşecek dediniz; düşürün, bitsin diyor vatandaşlar.”

“Reform doğru anlatılamadı”

Vatandaşların Belediyeler Reformu Yasası’nı yalnızca ‘Belediye sayılarının azaltılması’ konusu olarak algıladığını, reformun vatandaşa doğru anlatılamadığını dile getiren Bakan Taçoy; özellikle intibak konusunun bu noktada önem taşıdığını belirtti. İntibak konusunda; “Personel hangi işi yapıyorsa Belediyeler birleştiğinde yine aynı işine devam edecek” diyen Taçoy, ikinci önemli bacağın ise; finans olduğunu söyledi.

Birincil ve ikincil kriterler

Belediyelerin birincil(ilçe, bucak, nüfus, coğrafya…) ve ikincil kriterlere göre belirlendiğini anlatan Taçoy, bu kriterlerin bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıktığını  zengin ve içerikli olarak belirlenen bu kriterlere uygun hareket edildiği takdirde kimsenin bundan kaybı olmayacağını aktardı.

Oy birliği olmazsa oy çokluğu ile

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin belirlenen kriterler konusunda “yan çizdiğini” söyleye Bakan Taçoy; “Bu yasa oy birliği ile geçmezse oy çokluğu ile geçecek. Ya da 28 Belediye olarak kalacak” diye konuştu.

 

Diğer Haberler