EkonomiGenelKıbrısManşet

Bir yasa daha soruna dönüştü

2021’de oy birliği ile geçirilen Bedelli Askerlik Yasası, 3 yıl içinde tadilata muhtaç hale geldi

2021’de oy birliği ile geçirilen Bedelli Askerlik Yasası, 3 yıl içinde tadilata muhtaç hale geldi

“FİYAT DÜŞSÜN” DERKEN İKİ KAT ARTTI

Döviz olan bedelli askerlik harcını asgari ücrete endeksleyerek Türk Lirasına çeviren 2021 değişiklik yasası, ücretin üç yılda iki kat artmasıyla sonuçlandı. O gün yaklaşık 6 bin sterlin düzeyinde olan bedelli miktarı, bugün 12 bin sterlini aşmış durumda. 2021’deki değişiklik Meclis’ten oy birliği ile geçirilmişti. Yasanın gerekçesi şöyle açıklanmıştı: “Ödenecek miktar asgari ücret üzerinden hesaplanacak olup, döviz artışından kaynaklı ödemede yaşanan zorlukların önüne geçilecektir.”

“MECLİS TATİLDEN ÖNCE DEĞİŞTİRSİN”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, dün bir açıklama yaparak yasanın acilen değiştirilmesini istedi. “Bedelli Askerlik Yasası gençlerin aleyhine döndü” diyen Özersay, 2021’deki değişikliğin o günün koşullarında makul olduğunu fakat aradan geçen zamanın durumu değiştirdiğini ifade etti. Meclis’in tatile girmek üzere olduğunu anımsatan Özersay, yasanın ivedilikle tadil edilmesi gerektiğini, aksi halde pek çok gencin mağdur olacağını belirtti.

6 BİN STERLİNDEN 12 BİN STERLİNE ÇIKTI

Kudret Özersay şunları söyledi: “Sonuçta eski yasa yürürlükte kalmış olsaydı, yani sterlin üzerinden bedelli askerlik ödemesi yapılacak olsaydı 6 bin sterlin ödemek zorunda olanlar bugün TL olarak yaklaşık 250 bin TL ödemek zorunda olacaklardı. Oysa şimdi bu rakam 500 bin TL seviyesine çıktı! Yani eski yasada belirli bir kategoriye giren bedelli askerlik için ödenmesi gereken rakam 6 bin sterlin iken şu anda yürürlükte olan yasaya göre ödenmesi gereken rakam 12 bin sterlin.”

Diğer Haberler