EkonomiKıbrısManşet

Bir yıl önce 100 bin dolar hedeflerinin konuşulduğu Bitcoin, bugün 20 bin doların üzerinde tutunmaya çalışıyor

Piyasalara uzun süredir, fiyatın hep yatay seyreden belirli bir aralığın içerisinde düşüş ve yükselişler gösterdiği “testere trendi” hâkim.

Bir yıl önce 100 bin dolar hedeflerinin konuşulduğu Bitcoin, bugün 20 bin doların üzerinde tutunmaya çalışıyor

 

KRİPTO PARALARDA

“TESTERE” ETKİSİ!

 

Piyasalara uzun süredir, fiyatın hep yatay seyreden belirli bir aralığın içerisinde düşüş ve yükselişler gösterdiği “testere trendi” hâkim.

 

KRİPTO PİYASALARI SERT DALGALANIYOR… KKTC’de henüz bu alanda gerekli yasalar yapılmasa da kripto paralara ciddi bir ilgi olduğu biliniyor. Özellikle genç kuşaklar ile ülkemize eğitim amacıyla üçüncü dünya ülkelerinden gelen çok sayıda kişinin, bir şekilde kripto piyasalarda yatırım yaptığı, ticaret aracı olarak kullandığı görülüyor. Son dönemlerde ülkede özellikle emlak ve araba piyasasında kripto para da geçerli akçe oldu. Ancak, uzmanlara göre küresel anlamda bir regülasyonun olmaması kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmaların boyutunu artırıyor. Bir varlığın değeri ani bir gelişme hatta dedikodu ile aniden ‘çöp’ olabildiği gibi ‘roket’ takıp uçabiliyor. Uzmanlar, bu yüzden riskin çok yüksek olduğu bu varlıklara yatırım yaparken çok dikkatli olmanız gerektiğini, toplam birikiminiz içinde ihtiyacınızın olmayacağı küçük bir miktarı ayırmanız gerektiğini sık sık yineliyor.

1000 DOLAR 50 DOLARA KADAR İNDİ… Kripto piyasalarda aylardır görülen “testere trendi” Eylül’ün ilk haftasında da sürüyor. Piyasaların yükseliş (boğa) ve düşüş (ayı) dönemlerinden ayrı olarak, fiyatın hep yatay seyreden belirli bir aralığın içerisinde düşüş ve yükselişler göstermesiyle ortaya çıkan (testerenin dişlerini andıran grafik) süreç, testere trendi olarak isimlendiriliyor. Kripto piyasalarda kullanılan İngilizce korku (fear), belirsizlik (uncertainty), şüphe (doubt) kelimelerinin baş harflerinden oluşan FUD kavramı son zamanlarda fiyatlar üzerinde oldukça etkili. Tam bir yıl önce Bitcoin 52 bin dolar seviyelerinden işlem görürken, piyasa 100 bin dolarlı seviyeleri konuşuyordu. Kasım’ın ilk haftasına gelindiğinde Bitcoin 65 bini aşarak tarihi zirvesini gördü. Ama beklenen 100 bin dolarlı seviyelere gelinemedi ve düşüş başladı. Bitcoin bugünlerde 20 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. 9 ayda Bitcoin’in değeri %70 erirken bazı alt coin’lerde kayıplar %95’in üzerinde gerçekleşti. Yani 1000 dolarlık yatırımın bugünkü değeri 50 dolara inmiş durumda.

BİTCOİN İÇİN KRİTİK SEVİYELER NELER? Uzmanlara göre, Bitcoin’e uzun vadeli bakıldığında hala Ocak 2019’da başlattığı yükseliş trendi hareketini devam ettirdiği görülüyor. Ancak şu an için etkin olan trend Kasım 2021’de başlayan düşüş trendi. Bunun önümüzdeki hafta için direnç noktası ise 25,200 dolar seviyesine denk geliyor. Olası geri çekilmelerde ise dip arayışı konusunda iki önemli nokta var. Haftalık bazda şu an için 16,640 ve 13,158 dolar seviyeleri en önemli destek noktaları konumunda. Ethereum’da ise teknik anlamda haftalık grafikte 1,700 dolar seviyesinin altında yapılan kapanışlar olumluya dönmek üzere olan görünümü bozdu. Şu an için etkin olan trendin direnç noktası ise bu hafta için 2,250 dolar seviyelerine denk geliyor. Ancak, öncelikle 1,700-1,750 dolar bandı kırılmalı.

Diğer Haberler