GenelKıbrısManşet

“Budama ise ‘yanlış’ budandı”

Güzelyurt’ta belediye ile vatandaşı karşı karşıya getiren Karabiber ağaçlarının kesilmesi operasyonuna uzman görüşü:

GÜREN TİLKİ

Güzelyurt’ta belediye ile vatandaşı karşı karşıya getiren Karabiber ağaçlarının kesilmesi operasyonuna uzman görüşü:

BUDAMA POLEMİĞİ

Güzelyurt’ta kısa süre önce “bir ağacın dalı kırıldı, aracın üzerine düştü” denilerek başlatılan “Yalancı Karabiber” (Brezilya biber ağacı) ağaçlarının “budanması” (vatandaşa göre ağaç katliamı) son hızla devam ederken, vatandaşların belediyeye kızgınlığı ve eleştirileri de artıyor. Belediye yetkilileri, “vatandaş bilir-bilmez konuşuyor, bu ağaçların budaması böyle yapılır” derken, vatandaşlar, “Sıcakların bastırdığı dönemde ağaç budanmaz, ağaçlar, filiz verdikleri kış sonu-ilkbahar başında yani Mart ayında budanır” diyor.

BİR KARIŞ GÖLGE

Güzelyurt’ta 6 dönemdir “Belediye Başkanı olan Mahmut Özçınar’ın talimatıyla”, sosyal konutlar ve okullar bölgesinde sonra terminal bölgesinde de yer alan ağaçlar, belediye ekipleri tarafından kesiliyor. Güzelyurt-Lefke gazetesine konuşan vatandaşlar, “Sıcakların iyice bastırdığı bugünlerde bir karış gölge bile bırakılmadı. Belediyeciler haklı olsa bile ki haklı değiller, daha az dal kesip hem insanlar, kediler, köpekler için biraz gölge hem de kuşlar için üzerine konup serinleyecek bir dal bırakabilirlerdi” dedi.

“YANLIŞ” BUDANDI

Yaptığımız araştırmada, Türkiye’de “Bitkilerin Doktoru” olarak blok yazarlığı ve bazı gazetelerde köşe yazarlığı yapan İbrahim Tınaztepe’nin bu ağacın nasıl budanması gerektiği konusunda yazdıklarına ulaştık. Tınaztepe’ye göre, süs bitkisi olan ve yaz kış yeşil kalan, geniş gölgesiyle canlılara serinlik sağlayan “Yalancı Karabiber” ağacı sadece eski, ince, kırık ve kuru dalları kesilerek budanır.

NASIL BUDANIR?

Tınaztepe budamayı şöyle anlatıyor: “Karabiber ağacımızın budamasını, soğuk ve don tehlikesi bulunan yerlerde, don tehlikesi geçtikten sonra Mart ayı sonunda yapmamız uygundur. Budama yaparken; fazla kart dalları, ince ve zayıf dalları, kırık ve kuru dalları temizleyerek ağacımızın üzerinde devamlı genç dalları kalacak şekilde budama yaparız. Ayrıca ağacımızın hem dengesinin bozulmasını önlemek maksadıyla hem de görünümünün güzel olması için top görünümlü olacak biçimde şekil veririz.”

Diğer Haberler