DünyaManşet

Büyük iddia! Kral 3.Charles’ın iki yıl ömrü kaldı, cenaze töreni hazır!

Kral 3. Charles sadece 18 aydır tahtta oturmasına rağmen cenaze planı şimdiden hazırlandı. In Touch dergisi, kralın hastalığının görünenden daha kötü olduğunu iddia etti ve cenaze töreni ile ilgili detayları paylaştı.

İngiltere Kralı 3. Charles’ın, prostat büyümesi nedeniyle tedavi gördüğü sırada yapılan testlerde, başka bir “endişe verici” durum fark edilmiş ve 75 yaşındaki Kral’a kanser tanısı konmuştu. Buckingham Sarayı Ocak ayı sonunda yaptığı açıklamada Kral’ın prostat kanseri olmadığını duyurdu ancak hastalıkla ilgili daha fazla detay vermeyi reddetti. Krala konulan kanser teşhisi ülkede büyük bir şok etkisi yaratırken sadece haftalar sonra Galler Prensesi Kate Middleton da kanser teşhisi aldığını ve önleyici kemoterapiye başladığını açıkladı.

2 yıllık ömrü kaldı, cenaze töreni hazırlanıyor

Kraliyet ailesinin üzerindeki kara bulutlar bir türlü dağılmazken İngiliz medyasından gündeme bomba gibi düşen bir iddia attı. Kralın ‘pankreas kanseri’ olduğunu yazan In Touch dergisi, hastalığın görünenden çok daha kötü olduğunu, kralın iki yıllık ömrü kaldığını bu nedenle de cenaze töreninin hazırlandığını yazdı.

Kod adı Menai Köprüsü Operasyonu

Haberini Buckingham içindeki kaynaklarına dayandıran In Touch’a göre, Kral’ın cenaze töreni için ‘Menai Köprüsü Operasyonu’ kod adı kullanılacak ve tören Kraliçe Elizabeth’in ‘Londra Köprüsü Operasyonu’ kod adlı cenaze törenine benzeyecek. ‘Menai Köprüsü Operasyonu’ bilindik protokolleri içerecek. Hükümdar öldüğünde naaşı Buckingham Sarayı’ndaki taht odasından Westminster Hall’a taşınacak. Devlet töreniyle toprağa verilecek ve resmi cenaze töreni dokuz gün sonra gerçekleştirilecek. Kral büyük olasılıkla Windsor Kalesi’ndeki kraliyet mezarlığına gömülecek. Kraliyet içinden adı açıklanmayan bir kaynak In Touch’a yaptığı açıklamada “Cenaze töreni bir İngiliz hükümdarına yakışan tüm görkeme sahip olacak” dedi.

William tahta geçmeye hazır değil

Kral’ın tedavisi süresince resmi devlet görevlerine devam edeceği ancak halka açık etkinliklere katılmayacağı açıklanmıştı. Bu süreçte Kral’ın bazı görevlerini Galler Prensi William’ın yürütmesi bekleniyordu ancak Prenses Middleton’ın kanser teşhisi tüm planları bozdu. In Touch ‘a konuşan bir kaynak Charles ve William arasında sağlık krizleri dışında farklı şeyler olabileceğini, kralın William’ın tahta geçmeye hazır olmadığı izlenimine kapıldığını iddia etti: “Charles hükümdar olmanın getirdiği baskıları biliyor ve William’ın onun yerini almaya hazır olduğundan emin değil”

Başka bir kaynak ise Kral’ın hastalığının beklenenden daha hızlı ilerlediğini ve Kraliçe Camilla’nın bile Charles’ın durumuyla ilgili hayal kırıklığına uğradığını söyledi. (Hürriyet Gazetesi)

Diğer Haberler