GenelKıbrısManşet

Can güvenliği yok! Derhal boşaltılmalı!

Mağusa’da Laguna bölgesindeki Deniz Yıldızı Apartmanları’na yönelik hasar tespit çalışması gerçekleştiren uzmanlar, can güvenliği açısından tehlike arz eden binaların derhal boşaltılıp mühürlenmesi gerektiği yönünde rapor hazırladı

“TADİLAT MÜMKÜN DEĞİL”

Vakıflar İdaresi, 110 haneli Deniz Yıldızı Apartmanları’nın yıkılma tehlikesi olduğu gerekçesiyle binanın boşaltılıp mühürlenmesini talep ediyor. Gazimağusa Belediyesi ile bu yönde gerçekleştirilen istişare toplantısında, apartmanlarda yaşam süren kişilerin akıbetinin ne olacağına karar verilmesi gerektiği savunulurken, Deniz Yıldızı Apartmanları sakinlerinin avukatları ise binanın onarılıp müvekkillerinin orada yaşamaya devam etmesi gerektiğini savunuyor. Avukatların binanın restore edilmesini talep ettiklerini dile getiren Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Uzmanlar bize boşaltın diyor. Buranın tadil edilmesi çok zor. İlla tadil edilecekse 10 milyon sterlinlik bir bedelden bahsediliyor” diyerek bunun mümkün olmadığını belirtti.

APARTMANLARIN DERHAL BOŞALTILMASI GEREKİYOR

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, 1974 öncesinde inşa edilen 5 blokluk Gazimağusa Deniz Yıldızı Apartmanları’nda ciddi hasar oluşması ve depreme dayanıklı olmamasından dolayı binanın boşaltılması için çalışmalara devam ediyor. Evkaf yönetimi, defalarca yıkılmaya yüz tutmuş olduğu binaların Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrasında bir an önce boşaltılması için hem Gazimağusa Belediyesi ile hem de burada kalan kiracıların avukatları ile görüşmeler gerçekleştirdi ancak henüz bir sonuç alamadı.

BENTER: BAŞKAN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “İlk görüşmemizi Gazimağusa Belediye Başkanı ve uzmanlarıyla yaptık. Biz de hem mimarımızı hem de son olarak bina için hazırlanan rapora imza atan Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin uzmanları ile görüşmeye gittik. Başkan’a bazı yanlış bilgilerin verildiğini gördük. Mesela kiracılar Başkan’a sadece A bloğun incelemesi yapıldığını söylemiş. Oysa daha önce yaptığımız raporda da son yani 14 Şubat tarihinde aldığımız raporda da binanın boşaltılması gerektiği söyleniyor. Bunları teknik ekipler de aktardı” dedi.

“İHTİYAÇLI AİLELER İÇİN KİRA YARDIMI ÖNERİYORUZ”

Uzmanların deprem olmadan da bu binaların yıkılma potansiyeli olduğunu belediyedeki toplantıda ortaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. İbrahim Benter, “Başkan bize “haklısınız” diyor ama bu insanlar için de çözüm üretilmesi gerektiğini söylüyor. Şu anda depremzedelerden dolayı kiralık yer bulmanın zor olduğunu söylüyor. Biz bu konuda da Vakıflar olarak “emlakçılarla çalışalım” önerisini götürdük. Gerekirse ihtiyaçlı durumda olanlar varsa biz Vakıflar olarak belirli bir dönem için kira destekleri de verebiliriz dedik. Ortak bir çözüm bulunması konusunda uzlaştık” ifadelerine yer verdi. Bu insanların hızlı bir şekilde nasıl tahliye edilebilecekleri konusunu konuştuklarını belirten Benter, belediye ve vakıflar olarak ortak çalışıp bu insanlara yardımcı olmaları gerektiğinin altını çizdiklerini ifade etti.

AVUKATLAR: BİNA RESTORE EDİLSİN

Prof. Dr. Benter, “yıkılmaya yüz tutmuş apartmanlarda kalan kiracıların avukatları ile de görüştüklerini ve KTMMOB’nin hazırladığı uzman raporu onlara da sunduklarını belirterek, “Aynı konuyu avukatlara da söyledik. Bu binaların bir an önce insan canı için boşaltılması gerekiyor” diye konuştu. Avukatların binanın restore edilmesini talep ettiklerini dile getiren Benter, “Uzmanlar bize boşaltın diyor. Buranın tadil edilmesi çok zor. İlla tadil edilecekse 10 milyon sterlinlik bir bedelden bahsediliyor” diyerek bunun mümkün olmadığını belirtti. Binaların yıkılmasıyla birlikte burada ne yapılacağına ilişkin çeşitli söylemlerin olduğunun anımsatılması üzerine Benter, buna Vakıflar’ın karar vereceğini belirtti. Benter, “Önemli olan insanların canıdır, bu binalar boşaltılmalıdır. Sonrasında ne olacağı ayrı bir konudur ve oturup yönetim kararını verecektir” diye konuştu.

2021 KASIM’DAN BU YANA SÖZLEŞMELER YENİLENMEDİ”

Binaların boşaltılması gereken raporun ortaya çıkması sonrasında 2021 yılı Kasım ayından bu yana Vakıflar İdaresi binadaki kiracıların tahliye edilmesi için uğraş veriyor. 2021 Kasımından bu yana kira sözleşmeleri yenilenmedi ve kiracıların çıkması talep ediliyor. Bu noktada belediyeden binanın mühürlenmesi talep ediliyor.

UZMANLAR, DERHAL BOŞALTIN UYARISINDA BULUNDU

Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği tarafından görevlendirilen İnşaat Mühendisleri İsmail Safkan, Mahmut Betoncu ve Damla Sarper tarafından, 14 Şubat tarihinde yapılan denetim sonucunda hazırlanan raporda; “Yapı mevcut hal itibarı ile can güvenliği açısından tehlike arz etmekte ve derhal güvenli mesafe çerçevesinde mühürlenip kapatılmalıdır” ifadeleri kullanıldı

Diğer Haberler