KıbrısManşetSiyasetToplum

“Çarpık yapılaşmanın bedelini ödüyoruz”

Girne, İskele ve Gazimağusa’da çarpık yapılaşmanın sıkıntılara yol açtığını vurgulayan Öztürkler, doğal afetler konusunun yaratabileceği olumsuzluklara defalarca dikkat çekmeye çalıştığını dile getirdi

Girne, İskele ve Gazimağusa’da çarpık yapılaşmanın sıkıntılara yol açtığını vurgulayan Öztürkler, doğal afetler konusunun yaratabileceği olumsuzluklara defalarca dikkat çekmeye çalıştığını dile getirdi.

HÜKÜMETLER DEĞİŞSE BİLE DEVLET POLİTİKALARI KALICIDIR”
“Planlı ve doğru zeminde kalkınma için siyasi istikrar ve bağlayıcı devlet politikalarına ihtiyaç vardır. Hükümetler değişse bile devlet politikaları kalıcıdır. Eğitimde, sağlıkta, yükseköğrenimde, ülkenin fiziki planı gibi konularda devlet politikalarının bağlayıcılığı olmalı ve değişken olmamalıdır” diyen İçişleri Eski Bakanı UBP Güzelyurt Milletvekili Ziya Öztürkler, “Ülke geleceğini ilgilendiren önemli projelere sahip çıkılmalıdır” ifadelerini kullandı. Şiddetli yağışlar ve yaşanan sel felaketi ardından iklim değişikliği ve olası doğal afetlere karşı mücadele konusunda değerlendirmede bulunan Öztürkler, iklim değişikliği konusunda uzmanların bilimsel veriler ışığında yaptıkları değerlendirmelerde bu yüzyıl sonunda dünyanın üç derece daha sıcak bir iklime ulaşacağı konusunda uyarılar bulunduğunu belirtti.

PLANLI VE BİLİMSEL ÇALIŞMALIYIZ”
Yaşanan olumsuz hava koşulları karşısında İlçe Emniyet Kurullarının, Sivil Savunma Teşkilatı’nın, Kaymakamlıkların, Polis Teşkilatı’nın ve belediyelerin ciddi ve özverili çalışmaları olduğunu ifade eden Öztürkler, yaşanan su baskınları, hortumlar ve çeşitli afetlerin önlenmesinde en hayati konuların iki başlık altında değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. “Yaşanan ve yaşanması olası doğal afetler konusuna daha önce Meclis’te çeşitli vesilelerle dikkat çekmeye çalıştım. Burada esasen iki nokta ön plana çıkmaktadır. Birincisi çarpık yapılaşma, ikincisi de iklim değişikliği konusudur” diyen Öztürkler, “Son günlerde etkili olan yağışlara baktığımızda; çeşitli bölgelerimizde su taşkınları, İskele, Gazimağusa bölgesinde ise zarar vermese de vatandaşlarımızın ciddi bir hortum olayı ile karşı karşıya kalması, iklim değişikliği ile mücadelede planlı ve bilimsel çalışmamız gerektiğini yeniden ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler