EğitimKıbrısManşetToplum

Çavuşoğlu: “Geçen geçti geçmeyen sınıf tekrarı yapacak, bununla ilgili bir çalışma yok”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, pandemiden de etkilenen bin 625 öğrencinin bütünleme sınavından sonra sınıfta kaldığını ve onlara ‘ek bütünleme şansı’ verildiğini ifade ederek, “Geçen geçti geçmeyen sınıf tekrarı yapacak, bununla ilgili bir çalışma yok” dedi

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, öğrenci ve öğretmenlere 2022-2023 eğitim öğretim yılının hayır getirmesini dilediğini belirtti.

Meclis’in bugün olağanüstü bir şekilde toplanmasına da işaret eden Çavuşoğlu, gündemden birinin belediye seçimleri ile ilgili olduğunu diğerinin ise Cumhurbaşkanı Tatar’ın New York ziyareti öncesi Meclis’i bilgilendirmesi olduğundan bahsetti.

“Gün sonu mahkemenin de seçimin ne zaman yapılabileceği konusunda 27 Kasım olarak belirlenen tarihin 25 Aralık olarak düzenlenmesi zarureti doğdu” diye konuşan Çavuşoğlu, seçim yapılana kadar muhtar ve belediye başkanlarının göreve devam etmesi konusu ile ilgili karar alınması için genel kurula sunulduğunu ve ivediliğinin alındığı sürecin başlayacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) gerek kürsü konuşmalarında gerek basın açıklamalarında yargı hakkının saklı kalmak kaydıyla bu mutabakatı imzaladı” ifadelerini kullanarak, kararın mahkemenin olacağın ve saygı göstereceklerini söyledi.

Şu an mahkeme konusunun tarih değil belediyeleri birleştirme olduğuna değinen Çavuşoğlu, “Meclisten geçen irade artık bu ülkenin 28 belediye ile devam edemeyeceği” diye konuştu.

“KENDİ DÖNEMLERİNDE ÇİVİ ÇAKMADIKLARI DOĞRU”

Yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili CTP’nin yayınladığı ‘partizanca geçici öğretmenler ordusu yarattınız’ açıklaması üzerine Çavuşoğlu, basın açıklamasında bu şekilde konuşmalarından dolayı kamuoyunda inandırıcılıkları kalmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, CTP’nin görev yaptıkları dönemi hatırlatmadıkları için bu şekilde açıklama yapma cesareti gösterdiklerini savunarak, “Kendilerinin döneminde doğru çivi çakmadılar, okullara aralıkta kitap gönderdikleri ve partizanlık yaptıklarıda doğru” dedi.

Okullarda şu an kırtasiye kitap ve öğretmen olarak hiç eksik olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, okullara 38 milyon TL tutarında bir para harcayarak tamamen iyileştirme yaptıklarına da değindi.

“Eğer benim yaptığım partizanlık ise onların yaptığı nedir?” sorusunu soran Çavuşoğlu, CTP’nin başka konularda doğru söylese bile inandırıcılığını kaybettiğini ifade etti. Çavuşoğlu, CTP’nin kendi zamanında öğretmenleri CTP’li olma şartı ile aldıklarını kaydetti.

Bu ülkede CTP’nin algı oluşturmaktan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) yıpratmaktan başka amacı olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Tüm gün Meclisteyiz bana kimse ‘öğretmenleri nasıl aldın?’ diye bir şey demedi” dedi.

“SENDİKALAR KULLANILMAYAN BİNALARI BASINA YANSITIYOR”

Sendikaların ise kullanılmayan binaları veya Maraş’ın sınırında ‘ambar olarak bile kullanılmayan’ yerlerin fotoğraflarını çekerek basına yansıttıklarından bahseden Çavuşoğlu, “Hırsları ile Nazım Çavuşoğlu’nu dövmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, bu ülkenin çocuklarına bir kalem, bir defter almayanların açılan okulların açılışlarına katılmayan kişilerin bu konularda söyleyecek sözlerinin olmadığına vurgu yaptı.

Lefkoşa’da kalabalık sınıfları tarihe gömdüklerini belirten Çavuşoğlu, bir tek Namık Kemal Lisesi’nin sıkışık olduğunu söyledi.

“BAZI VELİLER SAHTE İKAMETLER İLE OKULLARI BOŞALTMAK İSTİYOR”

Bazı velilerin sahte ikametler ile okulları boşaltmak istediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Okullarda yığılmalara sebep oluyorlar, eğer devlet ikamet işinde gerekli denetimi yapamayacaksa ben okulları birleştirmeye devam edeceğim” dedi.

“DEVLET OLARAK FORMALARI GELECEK YIL KENDİM YAPACAĞIM BÜTÜN OKULLARIN BUNU ALMASINI İSTEYECEĞİM”

Okul kıyafetleri ile ilgili bir pahalılık olduğunun doğru olduğunu da kaydeden Çavuşoğlu, maliyet araştırması yaptıklarını kaydetti. Çavuşoğlu, “Firmalar gerçekten fahiş fiyatlarla satış yapıyorsa devlet olarak ben bu formaları gelecek yıl kendim yapıp bütün okulların bunu almasını isteyeceğim” dedi.

“GELECEK YIL İKİ GÜN İLE TAM GÜN EĞİTİME GEÇİLECEK”

3 yılın sonunda tam gün eğitimi de halka sürdürülebilir bir şekilde sunacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, gelecek yıl iki gün ile tam gün eğitime geçileceğini kaydetti.

Okullardaki maske takma zorunluluğunun ise tavsiyeye dönüştüğünü belirten Çavuşoğlu, artık kimsenin kimseyi zorlayamayacağını söyledi.

“EK BÜTÜNLEME ŞANSI VERDİK”

Ek bütünleme sınavlarında kalan çocuklar ile ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, “Ek bütünlemenin gerekli olduğuna inanmayan bir bakanım” dedi. Çavuşoğlu, pandemi dönemi çıkışı olduğu için bin 625 öğrencinin bütünleme sınavından sonra sınıfta kaldığını ve onlara ek bütünleme şansı verdiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, geçirilmediler sözüne inanmadığını belirterek, “Geçen geçti geçmeyen sınıf tekrarı yapacak, bununla ilgili bir çalışma yok” dedi.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler