KıbrısManşet

Cumhurbaşkanı Tatar, siyasi parti başkanları ile görüşmelerine devam ediyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasının ardından yeni bir hükümet kurulup kurulamayacağını değerlendirmek üzere siyasi partilerle görüşmeler gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Tatar, bugün ise TDP, YDP ve DP Genel Başkan veya temsilcileriyle bir araya gelecek. Tatar önümüzdeki hafta ise bağımsız vekillerle görüşecek.

Hükümetin istifasının ardından yeni bir hükümet kurulup kurulamayacağını değerlendirmek üzere siyasi partilerle görüşmeleri üzerine Cumhurbaşkanı ile görüşen Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Cemal Özyiğit, toplantı sonrası basın açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesinde erken seçimi konuştuğunu aktaran Özyiğit, partizanlıktan uzak salimen bir seçime gidilebilecek bir ortamın oluşturulması gerektiğini belirtti.

Beklentimiz, en sağlıklı ortamda halkın iradesini sandığa sunmasıdır” diyen Özyiğit, 6 şubat konusunda uzlaşı sağlanırken hükümetin istifası ile bu tarih boşa düştü. Ortalıkta 26 Aralık diye gezinen Ulusal Birlik Partisi, dün Meclis danışma Kurulu’nda yaptığımız toplantıda bu tarih ile ilgili konuşmadı” diyerek Ulusal Birlik Partisi’ni samimi olmaya davet etti.

DÜN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞEN SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün ilk olarak Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu ile görüştü.
Hasipoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 60 günlük sürecin başladığını belirterek, erken genel seçime gitmenin elzem olduğunu vurguladı.

Oğuzhan Hasipoğlu Meclis'te , istatistik kurumunun çok önemli olduğunu  ifade etti - Er Meydanı TV

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, parti olarak erken seçim için farklı tarihler ortaya koyduklarını ancak hükümetin hiçbirini kabul etmediğini söyledi.Tufan Erhürman: "Meclis'in, imzalanan protokolün içeriğinden haberi y

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ise seçimin artık daha fazla geciktirilmemesi ve bir an önce erken seçim tarihinin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Özersay, Aralık ayında bir seçim için görüşlerinin olumlu olduğunu ve destek vereceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar siyasi parti temsilcileriyle görüşmesinin ardından basına değerlendirmede bulundu.

Özersay: UBP'nin parti meclisi kararı UBP'yi bağlar...

Tatar, Meclis’in şu andaki yapısına bakarak hükümeti kurmak için birini görevlendirme noktasında olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Anayasal hakkım olsa da Meclis’i feshetmek ve erken seçim tarihini ilan etmek son tercihimdir. Temennim siyasi partilerin uzlaşısıdır” dedi.

Ersin Tatar cuma günü ant içecek - Ses Kıbrıs

 

Diğer Haberler