EğitimGenelKıbrısManşet

DAÜ’lü öğrenciler sordu: Rektörlük ve hükümet yüksek öğrenim hakkının zenginlere mahsus olduğunu mu düşünüyor?”

DAÜ Öğrenci Dayanışması, artan harç fiyatları, dövize endekslenen yurt ücretleri, uçuk yemekhane fiyatları karşısında eylemlerine devam ediyor. Öğrenciler, ''Eğitim Hakkımız Sizlere Ömür'' yazılı tabutu rektörlük önüne bırakarak, basın açıklaması yaptı.

Öğrenciler artan harç fiyatları, dövize endekslenen yurt ücretleri, uçuk yemekhane fiyatları karşısında DAÜ Öğrenci Dayanışması eylemlerine devam ediyor. ”Eğitim Hakkımız Sizlere Ömür” yazılı tabutu rektörlük önüne bırakan öğrenciler,gelinen süreçle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler sordu: “%150 zam artışını çok normal, sıradan bir şeymiş gibi anlatan rektörlüğe karşın, herkese soruyoruz, Yoksa rektörlük ve hükümet yüksek öğrenim hakkının sadece zenginlere mahsus olduğunu mu düşünüyor?”

Öğrenci Dayanışmasının basın açıklaması şöyle:

Değerli basın ve sıra arkadaşlarımız,

Öğrenci görür görmez elleri ovuşturan, Ercan’dan başlayıp taa ki mezun olacağımız güne kadar bizleri yürüyen banknot ve ucuz emek gücü olarak gören bu sömürü düzenine karşı yine ve ısrarla buradayız!

Geçtiğimiz eylemde rektörlük herkese açık yeniden değerlendirme ve bir soru-cevap toplantısı düzenleyeceğini söylemiş olsa da öğrencileri oyalamaya devam ediyor. “Nasıl olsa gidecekler, seneye de unuturlar” diyorlar ancak unutmuyoruz, buradayız ve vazgeçmiyoruz!

Bugün buraya bıraktığımız tabut, eğitim hakkımızın ölümünün göstergesidir. Öğrencinin günbegün imkansızlaşan yaşam koşulları artık karanlık bir çileye evrildiğinin göstergesidir.

%150 zam artışını çok normal, sıradan bir şeymiş gibi anlatan rektörlüğe karşın, herkese soruyoruz, Yoksa rektörlük ve hükümet yüksek öğrenim hakkının sadece zenginlere mahsus olduğunu mu düşünüyor?

Soruyoruz! Okul yemekhanesinin dışarıdan çok daha pahalı olmasının anlamı, sadece zengin öğrenciler yemekhaneden yemek yiyebilsin değilse nedir?

Yoksa rektörlük uygun fiyatlı, sağlıklı, nitelik bir okul yemekhanesi olsaydı Mağusa esnafından azar işiteceğinden mi korkuyor?

Yürüyen banknot olarak görüldüğümüz yetmezmiş gibi, ailelerimize yük olmamak adına çalışmak istediğimizde de bütün Kıbrıs’ta, büyük otellerden, kampüs içindeki okul ile sözleşmeli işletmelere kadar ucuz işçi olarak görülüyor, sömürülüyoruz. Yüksek çalışma saatlerine karşın neredeyse hiçbir öğrenci çalıştığı yerden asgari ücret dahi alamamaktadır. Sigorta ve mobbing gibi konular da cabası. Hükümet ve rektörlük ise bu durumdan hiç de rahatsız değil. Öyle ki bu sorunlar için tek bir adım bile atılmadı.

Rektörlüğe söyleyelim; susmak da bir destek biçimidir.

Eğitim hakkımızı gasp edenlere, geleceğimizi karanlığa mahkum edenlere, bizleri doymaksızın sömürmek isteyenlere karşı bizler de durmaksızın mücadele edeceğiz.

Ne hükümet, ne rektörlük ne de özel sektör öğrenciler size boyun eğmeyecek.

Yaşasın öğrenci dayanışması!”

 

Diğer Haberler