EğitimKıbrısManşetSiyasetToplum

Diğer üniversiteleri değersizleştirerek DAÜ sorunlarından kurtulmaz

Özel üniversitelerin hepsini aynı kefeye koyup DAÜ ve onlar diyerek itibarsızlaştırmaya çalışmak, DAÜ'nün dışında kalan üniversitelerde görev yapan akademisyenleri bilerek veyahut bilmeyerek değersizleştirmek DAÜ'nün içinde bulunduğu krizden çıkmasına yarar sağlamayacak

DAÜ bünyesinde  yaşanan olumsuz ekonomik durumun çözüm alternatifleri tartışılması gerekirken, DAÜ’de görev yapan akademisyenlerin bir kısmının adeta düşman  gibi gördükleri  diğer üniversitelere yönelik itibarsızlaştırma çabası içine girmeleri büyük bir talihsizliktir…

Ha derseniz ki ülkede ayıklanması gereken üniversiteler var mı?

Elbette var.

Bu bir gerçek.

Bunun için de hiç vakit kaybetmeden ilgili kurum veya kurumlar tarafından kararlılıkla gerekenlerin yapılması gerekir.

Ve fakat DAÜ dışında kalan neredeyse bütün üniversiteleri kötü görüp kalitesiz göstermek doğru bir anlayış değildir..

Yine aynı şekilde DAÜ’de görev yapan akademisyenler dışında kalanları donanımsız diye nitelendirmek de doğru bir tespit olmaz.

Dolayısıyla bugün DAÜ’nün yaşadığı sıkıntılar için  DAÜ’nün dışında kalan diğer üniversiteleri neden olarak göstermek gerçekçi değildir. Nitekim DAÜ’nün bugün yaşadığı sıkıntıların birden çok sebebi vardır.

Bu sebeplerin en başında da yönetim ayağındaki siyaset,ve akademik yönetimler gelir. Ve elbette bu kötü seyir  dün başlamadı. Bu bir süreçti ve bu süreçte DAÜ iyi idare edilmediği gibi, kaynakları da doğru kullanılmadı. Bütün  bu kötü  gidişat  şimdi veryansın eden akademisyenlerin ve çalışanların gözleri önünde yaşanırken herkes sustu.. Peki neden?Ülke gerçekleri doğrultusunda  ekonomik  aklın sınırları zorladığı yerde giderler sürdürülemez bir hal aldığı halde herkes payına düşenin fazlasını almakta hiçbir sakınca görmedi..

Amiral gemisi batmaz deyip,devlet açığı nasıl olsa  kapatır anlayışıyla  bugünlere kadar gelindi. Dolayısıyla DAÜ’nün içine düşürüldüğü ekonomik açmazların sorumluluğunu kibirli ve yüksekten bakan bir bakış açısıyla  diğer üniversitelere yüklemek ve DAÜ’yü özel üniversiteler batırıyormuş gibi göstermek etik olmadığı gibi gerçekçi bir yaklaşım da değil. DAÜ’nün değerli çalışanlarının ve kıymeti akademisyenlerinin bir an önce bu komplo teorilerinden sıyrılıp gerçekçi olmalarında büyük fayda vardır.

Zira mevcut koşullarda DAÜ’nün korunması ve amiral gemisi rozetini taşımaya devam etmesi için ekonomik aklın gereklerini eksiksiz yerine getirmesi  radikal  ve kararlı bir reçete uygulaması elzem bir hal almıştır.

DAÜ’nün tek gerçeği budur.

Yoksa özel üniversitelerin hepsini aynı kefeye koyup DAÜ ve onlar diyerek itibarsızlaştırmaya çalışmak, DAÜ’nün dışında kalan üniversitelerde görev yapan akademisyenleri bilerek veyahut bilmeyerek değersizleştirmek DAÜ’nün içinde bulunduğu krizden çıkmasına yarar sağlamayacak.

Diğer Haberler