KıbrısManşetToplum

Dinçyürek: “Ek bütçe kesinleştiği an ihaleye çıkacağız ve ilaç eksiklerini gidereceğiz”

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, ek bütçe kesinleştiği andan itibaren, ek bütçenin vereceği güçle Merkezi İhale Komisyonu üzerinden ihaleye çıkılacağını ve ilaç eksikliklerin giderileceğini ifade etti

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Meclis kürsüsünden CTP Milletvekili Filiz Besim’e cevaben yaptığı konuşmada, ilaca erişimde birçok sebepten dolayı sorunlar yaşandığını, bakanlığının ilgisi ve yetkisi içinde olan her konuya yetişmeye çalıştıklarını söyledi. 

Dinçyürek bugün yetişirse bir çalışma yapılarak, sağlık servisleri, poliklinik eczaneleri ve sağlık ocağı eczanelerine bir miktar ilaç temin edilebileceğini belirtti.

“EK BÜTÇE KESİNLEŞTİĞİ AN İHALEYE ÇIKACAĞIZ VE İLAÇ EKSİKLERİNİ GİDERECEĞİZ”

Dinçyürek, ek bütçe kesinleştiği andan itibaren, ek bütçenin vereceği güçle Merkezi İhale Komisyonu üzerinden ihaleye çıkılacağını ve ilaç eksikliklerin giderileceğini kaydetti. 

Her yıl ilaçlara 2-3 defa zam geldiğini ifade eden Dinçyürek, özellikle pahalı ilaçlar için bir fiyat sabitleme ihalesi yapılmasının planlandığını söyledi. Dinçyürek, belirli kalemlerde yıllık tüketim miktarına göre fiyatların sabitlenmesi amacıyla bir çalışma yapıldığını kaydetti. 

Bugünlerde 8 tam donanımlı ambulans için ihaleye çıkılacağını ancak bunun kaynağının ek bütçeden değil de sağlık fonundan karşılanacağını belirten Dinçyürek, sağlık için çalıştıklarını vurguladı.

Diğer Haberler