KıbrısManşetSağlıkToplum

Diyaliz hastası Gürtunç’a Başhekim Yardımcısı Hasan Birtan sahip çıktı

Diyaliz hastası 61 yaşındaki Yusuf Gürtunç Mağusa Hastanesinde ‘eksik personel’ olduğu gerekçesi ile nakil aracı ile evine gidemiyor. Perişan halde diyalizden çıktıktan sonra saatlerce hastanede bekliyor…

DEVRİM DEMİR

Yiğitler köyünde yaşamını sürdüren ve 2 yıldır diyaliz hastası olan 61 yaşındaki Yusuf Gürtunç Mağusa Hastanesinde saatlerce bekletilmesine isyan etti evine 25 dakikalık yolu artık 45 dakikada Lefkoşa’dan gidecek.
GIYNIK Gazetesi’ne konuşan diyaliz hastası Yusuf Gürtunç yol mesafesi daha kısa olduğu için geçtiğimiz hafta diyalize Mağusa Hastanesinde girmeye başladığını söyledi.

İkinci diyalizden sonra eşi ile nakil aracı olmadığı gerekçesi ile saatlerce hastanede perişan olduklarını kaydeden Gürtunç, “Haftanın 3 günü diyalize girerim. Son gidişimde diyalize girdim saat 11.00 gibi çıktım, ben öğlen evde olacağımı tahmin ederken akşam saat 18.20 gibi çıktım diyaliz kapısından” dedi.

“SİZ LEFKOŞA’YA BAĞLISINIZ SİZİ AMBULANSLA GÖNDEREMEYİZ”
Eşinin aynı gün İdari Amirliğine daha sonra Mağusa Başhekimliğine çıktığını kaydeden Yusuf Gürtunç, Yiğitler köyünün Lefkoşa kazasına bağlı olduğu için Mağusa’dan evlerine götürülme durumu olmadığı ve bunun Başhekimliğin kesin talimatı olduğu yanıtını aldıklarını ifade etti. Nakil aracının İskele ve Karpaz için olduğu yönünde bilgilendirildiklerini söyleyen Gürtunç, diyaliz makinesinden çıkınca gücünün hiç olmamasına rağmen saatlerce acımasızca beklediklerini belirtti.

“OTURAMAM, YÜRÜYEMEM”
Yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle yürüme imkânı olmayan 61 yaşındaki diyaliz hastası, sadece böbrek rahatsızlığı olmadığını şeker, kalp ve tansiyon hastası olduğunu söyledi. Belindeki fıtık nedeniyle kemikte çürüme olduğunu en fazla 15 dakika tekerlekli sandalyede oturabildiğini ifade eden Yusuf Gürtunç, “Bana yapılan kimseye yapılmasın. Daha yaşlı abilerimiz ablalarımız var” dedi.

AİLEYE LEFKOŞA HASTANESİ BAŞHEKİM YARDIMCISI SAHİP ÇIKTI…
Bugün yine diyaliz günü olan ve sabah saatlerinde Mağusa Hastanesine giden Yusuf Gürtunç geri getirilemeyeceği yönünde uyarı aldı. Konunun Lefkoşa Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Hasan Birtan’ın bilgisine getirilmesi ile aile derin bir nefes aldı. Doktor Birtan, Lefkoşa’dan ambulansı Mağusa Hastanesine sevk ederek diyaliz hastası Gürtunç’u beklemekten kurtardı. Gürtunç bugün itibarı ile Lefkoşa Hastanesi diyalizine girecek, saatlerce bekletilmeden yeniden evine götürülecek.

Diğer Haberler