DünyaEkonomiKıbrısManşetTürkiye

Dolar ABD seçimlerini bekliyor! İşte son durum ve teknik analizler

Dolar/TL 8.40-8.50 arasındaki dalgalı seyrine devam ediyor. Piyasalar ABD başkanlık seçimlerinden gelen haberlere odaklanmış durumda

Dolar/TL küresel piyasalarda olduğu gibi ABD’de ilk anda sonuçları net olarak kestirilemeyen seçimlere yönelik fiyatlamalarla her iki yönlü sert dalgalanma ardından tarihi zirvelerinin altında güne başladı.

Piyasalarda Merkez Bankası’nın (TCMB) devam eden sıkılaştırma adımları ve 19 Kasım’da gerçekleştireceği bir sonraki faiz kararı bekleniyor.

ABD seçimlerinde henüz kazanan ilan edilmezken, bu belirsizlik sebebiyle dün dolarda 8,39-8,51 aralığında büyük bir dalgalanma yaşandı. Dolar 4 Kasım’ı 8,43 liradan tamamladı.

Dün oldukça geniş bir bantta dalgalanan dolar/TL, bugün 8,46-8,47 seviyelerinden el değiştiriyor. Euro/TL de 9,95’in üzerinde seyrediyor. 10 lira barajını geçen gün aşan İngiliz Sterlini ise bugün 10,99 TL üzerinden işlem görüyor.

Dolar/TL dün 8.4250-8.52 bandında her iki yönlü sert dalgalandı. Kurda hem aşağı yönde hem yukarı yönde görülen en üst seviyeler gün içinde bir kaç kez görüldü. Küresel piyasalarda da benzer süreçler yaşandı.

TCMB’nin politika faizi dahil yeni sıkılaştırma adımlarının belki de 19 Kasım’ı beklemeden atılabileceği beklentisi bu hafta TL’deki kazançlarda etkili olurken dün piyasalarda esas değişimi getiren ise ABD seçimleri oldu.

ABD Seçimlerinde dün ABD piyasalarında Joe Biden zaferi olumlu bir şekilde fiyatlansa da henüz bir kazanan ilan edilmedi. Başkan Donald Trump ve ekibi bazı eyaletlerdeki sayım sürecine ve sonuçlara itiraz edeceklerini belirtti.

Seçim gündemiyle birlikte Fed ve BoE’nin faiz kararları da piyasaların radarında yer alıyor.

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ MAHKEMELERDE GEÇİYOR

ABD’de Demokratların başkan adayı Joe Biden, Michigan ve Wisconsin eyaletlerinde galibiyetleri takiben seçimi kazanacağı tahmininde bulundu. Rakibi ABD Başkanı Donald Trump ise kazanma ihtimalini azalmasının ardından seçim sonuçları hakkında bir dizi dava açtı ve oyların yeniden sayılmasını istedi.

Biden gece saatlerinde yaptığı açıklamada, “Başkanlığı almak için gereken 270 delege sayısına ulaşmak için yeterli eyaleti kazandığımız açık… Ancak burada kazandığımızı ilan etmiyorum, oy sayımı tamamlandığında kazananın bizler olacağını ifade ediyorum” dedi.

Öte yandan küresel piyasalar Donald Trump’ın seçim sonuçlarını mahkemeye taşıyacağı ve bazı eyaletlerde de oyların yeniden sayımını talep ederek günler hatta haftalar sürecek bir seçim tartışması başlatmasına hazırlanıyor.

DOLARA MÜDAHALE ETMEYİ DÜŞÜNMÜYOR

Öte yandan TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, milletvekillerine yaptığı bir sunumda döviz kurunda beklentinin çok üstünde bir dalgalanma yaşanmadığını, dolara müdahalenin de henüz düşünülmediğini söylediği iddia edildi.

Ekonomi yönetimi bir süredir rekabetçi TL söylemini benimsemiş durumda. Ancak bu süreç yabancı yatırımcıların portföylerinde sert azalışları da beraberinde getirdi. Yıllarca TL cinsi iç borçlanma piyasasında %20-25 ağırlığa sahip yabancılar bugünlerde bu oranı %3’lere kadar düşürmüş durumda. Aynı şekilde bu politikalar kamunun 2019’dan beri 130 milyar dolara yaklaşan döviz arzı nedeniyle gerileyen rezervlere yönelik soru işaretlerini de artırıyor.

MERKEZ SIKILAŞTIRMA ADIMLARINA DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası %11.75 seviyesindeki BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik fonlamayı Cuma günü sıfıra indirdi. Banka %11.75 seviyesindeki diğer fonlamaları yapmayacağını da açıkladı.

TCMB fonlama maliyetini artıran sıkılaştırma adımlarına döviz ve altın karşılığı TL verdiği swap piyasasındaki TL faizini 150 baz puan artırarak %11.75’ten %13.25’e yükselterek devam etti. Swap TCMB’nin piyasayı mevcut fonlama kompozisyonda repodan daha belirgin bir ağırlığa sahip.

Bu adımlarla birlikte TCMB’nin repo ile fonlama kompozisyonunda %14.75 seviyesindeki GLP ve benzer oranlarda oluşan geleneksel yöntemli reponun ağırlığı artıyor. GLP oranından kullanım dün 47 milyar TL’ye gelerek TCMB’nin repo ile sağladığı yaklaşık 210 milyar TL’lik fonlamanın yaklaşık dörtte birini oluşturdu.

PİYASALAR DAHA NET ADIMLAR GÖRMEK İSTİYOR

TL faizlerinin gecelik vadede TCMB’nin faiz koridorunun en üst seviyesi olan %14.75’e yükselmesinin yerli ve yabancı yatırımcıların pozisyonlarında nasıl bir
değişim getireceği piyasada takip ediliyor. Bankacılar ilgili adımların TL’de daha fazla değer kayıplarının önüne geçtiği konusunda hemfikirler. Ancak piyasalar TCMB’den daha net adımlar görmek de istiyor.

TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısı 19 Kasım’da yani yaklaşık 2 hafta sonra. TCMB’nin enflasyon raporu söylemleri sonrası bankanın bu tarihte politika faizi dahil yeni bir sıkılaştırma adımına yönelmesi bekleniyor. Bazı beklentiler ise küresel satış dalgası, ABD seçimleri ya da jeopolitik tansiyonun piyasa yansıması kötüleşmesi halinde bu tarihten erken de adım atmak zorunda kalabileceği yönünde kalmaya devam ediyor. Bu hafta bu beklenti TL’de sert kazançlara neden oldu.

CORONA VİRÜS RİSK OLMAYA DEVAM EDİYOR

Bu sebeple ABD seçimleri etrafında bir süre belirsizlikler yaşanabilir.
Bunun yanında corona virüs salgını da hız kaybetmeden tüm dünyada devam ediyor. Avrupa ülkeleri yeni kısıtlamaları uyguluyor. Corona virüsün 2. dalgası son birkaç gündür ABD seçimlerinin gölgesinde kalsa da küresel ekonomi için en önemli risk olmaya devam ediyor.

Diğer Haberler