EkonomiKıbrısManşetToplumTürkiye

“Dolar” kurunda korkutan beklenti

Türkiye’de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler sonrasında TL’nin çakılacağı konuşuluyor

Türkiye’de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler sonrasında TL’nin çakılacağı konuşuluyor.

 SEÇİM SONRASINA DİKKAT!
Türkiye’de ekonomistler 31 Mart’taki yerel seçimler sonrasında doların Türk Lirası karşısındaki değerinde oluşabilecek büyük artışa işaret etti. Hem bankaların tahminlerini hem kurun ilerleyişini değerlendiren finans çevreleri, seçimler sonrasında, 2023’teki (seçim sonrası) manzaranın oluşabileceğini vurguladı. Ekonomi yönetiminin, TL’nin değer kaybına ilişkin beklentileri yönetemediğini söyleyen finans çevreleri, “Merkez Bankası rezervinde düşüş var. Buradan anlıyoruz ki TL’nin şu anki düzeyi rezerv kaybı pahasına sağlanan bir düzey. Seçim öncesi artış istenmiyor. Ancak, seçimden sonra (geçen seçimlerden sonra olduğu gibi) büyük bir gevşeme olacağı beklentisi çok yüksek, bu da insanları halen dolar almaya itiyor” dedi.

 TCMB “39.59” DEDİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “Kur Korumalı Mevduat hesaplarına esas dolar kurunu” önceki gün en yüksek 39.59 lira olarak açıkladı. Buna göre bu tür hesap sahipleri için 7 Şubat 2024 itibarıyla son üç ayda %7.37’lik kur farkı oluştu. Piyasalar, Merkez Bankası’ndaki başkan değişiminin ardından yeni başkanın açıkladığı enflasyon raporundaki mesajları fiyatlıyor. Dolar/TL dün, Eylül 2023’ten beri devam eden kademeli yükseliş trendini sürdürerek 30.61’in hemen altında, tarihi zirvesine yakın bir noktada hareket etti. Bu verilere göre TL, Ocak ayında dolar karşısında %2.7 değer kaybetti. Yılbaşından beri TL’nin dolar karşısındaki kaybı ise %3.5 oldu. Euro/TL de Foreks piyasalarda 33.11 ile rekor tazeledi.

 GOLDMAN SACHS’IN TAHMİNİ
Uluslararası bankalar dolar/TL’nin yılsonunda 37 TL’yi göreceğini öngörürken ekonomistler bunu çok iyimser buldu. Doların Türk Lirası karşısındaki pozisyonunu değerlendiren yatırım bankası Goldman Sachs, dolar/TL’nin üç ay sonra 32 TL, altı ay sonra ise 34 TL’ye ulaşacağını öne sürdü. Banka, dolar kurunun yılsonunda 37 TL’yi göreceğini, 2025’te 40 lirayı aşacağını, 2026’da 44 TL, 2027’de ise 48 TL olacağını öngörüyor.

 

 

 

Diğer Haberler