EkonomiGenelKıbrısManşet

Döviz düştü, fiyatlar düşmedi

Dövizdeki yükselişin ardından marketlerdeki ve piyasadaki fiyatlar anormal derecede yükselirken, geçtiğimiz hafta dövizdeki sert düşüş sonrası fiyatların düşmesini bekleyen vatandaşlar, bunun piyasaya henüz yansıtılmadığından şikâyetçi

Dövizdeki yükselişin ardından marketlerdeki ve piyasadaki fiyatlar anormal derecede yükselirken, geçtiğimiz hafta dövizdeki sert düşüş sonrası fiyatların düşmesini bekleyen vatandaşlar, bunun piyasaya henüz yansıtılmadığından şikâyetçi

HÜKÜMET VE TÜKETİCİLER DERNEĞİ GÖREVE… Döviz kurundaki ciddi düşüşe rağmen fiyatlarda herhangi bir güncelleme yapılmaması vatandaşların büyük tepkisine neden oldu. Vatandaşlar hükümet ile Tüketiciler Derneği’ni bu konuda acilen göreve çağırarak gerekli denetimlerin yapılmasını indirime gitmeyenlerin deşifre edilip halka duyurulmasını istedi.

MARETLER RAFLARINDA İNDİRME GİDİLMEDİ… Ülkemizde marketlerde özellikle gıdada yaşanan fiyat artışları vatandaşı zor duruma sokmuştu. Dövizdeki düşüş sonrası gözler marketlere çevrildi. Birçok marketin halen fiyatları indirmemesi tepkilere neden oldu.

DENİZ DE DÖVİZE ENDEKSLENDİ… Et fiyatlarının yanına yanaşamaz hale gelen vatandaşlar, hafta sonunu balık alıp çocuklarına yedirmek istese de gittikleri balıkçı dükkânında da adeta şoklarını yaşadı. Bir kilo somon balığın kilosunu 175 ile 179 TL olduğunu satıcılardan duyan vatandaşlar, “Yetti artık. Etin yanına yanaşamıyor şimdi de balık fiyatları fırladı. Ülkemizde artık denizden çıkan ürünler de mi dövize endekslendi. Yazıklar olsun. En kısa zamanda alış ve satış oranlarındaki farkın belirlenip fahiş kar alanların halka duyurulması ve oralarda alışveriş yapılmaması gerekiyor” dedi.

VATANDAŞ AKARYAKITTA BÜYÜK İNDİRİM BEKLİYOR… Dövizin yükselişi ile ardı ardında zamlanana akaryakıt fiyatları dövizin yüzde 40’ların üzerinde düşüşüne rağmen henüz bir indirime gidilmemesi ise dikkat çekti. Vatandaşlar, bunun çok yanlış olduğunu ve hükümetin bu konuda bir adım atmasını bekliyor. Fiyatların dövizin düşüş oranına göre büyük bir indirim belediklerini ifade eden vatandaşlar, bunun gerçekleşmemesi halinde gerekli tepkiyi koyacaklarını belirtti.

Dövizdeki yükselişin ardından marketlerdeki ve piyasadaki fiyatlar anormal derecede yükselirken, geçtiğimiz hafta dövizdeki sert düşüş sonrası fiyatların düşmesini bekleyen vatandaşlar, bunun piyasaya henüz yansıtılmadığını ifade etti.

Döviz kurunda yaşanan düşüş sonrası gözler marketler başta olmak üzere fiyat etiketlerine çevrildi. Ancak, vatandaşlar bir haftadır düşmeyen fiyatlardan alışveriş yapmaya mecbur kaldı.

Dövizdeki düşüşün ardından herkesin gözü özellikle marketlerdeki fiyatlara çevrildi. Kur yükseldikçe bu durum özellikle marketlere önemli oranda yansıtılmıştı. Ancak, döviz kurundaki çakılmaya rağmen herhangi bir güncelleme yapılmaması vatandaşların büyük tepkisine neden oldu.

Vatandaşlar hükmet ile Tüketiciler Derneği’ni bu konuda acilen göreve çağırarak gerekli denetimlerin yapılmasını indirime gitmeyenlerin deşifre edilip halka duyurulmasını istedi.

MARKETLER AYNI HAMAM AYNI TAS

Dövizin yükselişi ile marketlerde özellikle gıdada yaşanan fiyat artışları vatandaşı zor duruma sokmuştu.
Dövizdeki sert düşüş sonrası ilk günden gözler marketlere çevrildi. Ancak, bugüne kadar bu yansıtılmadı ve vatandaşların büyük tepkisi ile karşılaştı.

Vatandaşlar, “Döviz artınca fiyat artışına gidenler, şimdi fiyatları niye düşürmedi? Peki devlet yetkilileri neden görev yapmıyor?” diye sordu.

Market fiyatları arasında en çok merak edilen ise en çok fiyat artışının gerçekleştiği Ayçiçek yağı oldu. Dün itibariyle yağ fiyatlarında da bir değişiklik olmadı.

DENİZ DE DÖVİZLE: BİR KİLO SOMUN 179 TL

Ada ülkesi olmamıza rağmen balığı pahalı tüketen tek ülke herhalde biz olmamız gerek.

Et fiyatlarının yanına yanaşamaz hale gelen vatandaşlar, hafta sonunu balık alıp çocuklarına yedirmek istese de gittikleri balıkçı dükkânında da adeta şoklarını yaşadı.

Bir kilo somon balığın kilosunu 175 ile 179 TL olduğunu satıcılardan duyan vatandaşlar, “Yetti artık. Etin yanına yanaşamıyorken şimdi de balık fiyatları fırladı. Ülkemizde artık denizden çıkan ürünler de mi dövize endekslendi. Yazıklar olsun. En kısa zamanda alış ve satış oranlarındaki farkın belirlenip fahiş kar alanların halka duyurulması ve oralarda alışveriş yapılmaması çağrısında bulunuyoruz” dedi.
Balık satıcıları bazı balıkların yurt dışından geldiğini tüccarların fiyatta indirime gitmemesi nedeniyle yüksek fiyattan satmaya mecbur bırakıldıklarını ifade etti.

AKARYAKIT FİYATLARI DA DÜŞMEDİ

Dövizin yükselişi ile ardı ardında zamlanana akaryakıt fiyatları dövizin yüzde 40’ların üzerinde düşüşüne rağmen henüz bir indirime gidilmemesi ise dikkat çekti.

KKTC’de özelleştirilen Kıbrıs Türk Petrolleri ve özel şahsa ait Altınbaş Petrol yetkilileri döviz yükselirken akaryakıt fiyatlarını artırırken dövizin geçtiğimiz hafta düşüşe geçmesine rağmen fiyatlarda bir indirim gözlemlenmedi.
Vatandaşlar, bunun çok yanlış olduğunu ve hükümetin bu konuda bir adım atmasını bekliyor. Fiyatların dövizin düşüş oranına göre büyük bir indirim belediklerini ifade eden vatandaşlar, bunun gerçekleşmemesi halinde gerekli tepkiyi koyacaklarını belirtti.

BAZI ARAÇ MARKALARI İNDİRME GİTTİ

Ülkemizde araç satan bazı markalar ise dövizin yükselmesi ile kendi paylarındaki KDV oranlarında indirime gitti.
Her yeni yıl döneminde araç alımların arttığı bu günlerde dövizin yükselmesi araç piyasasını da vururken, araç satıcıları kendi karlarından yüzde 5 ile 10 arasında indirime giderek ellerindeki araç stokunu tüketmeye çalışıyor.

Diğer Haberler