DünyaManşetSağlık

Dünya alarma geçti: Çiğ istiridye yedi feci şekilde can verdi!

Çiğ istiridyede bulunduğu tespit edilen ölümcül et yiyen bakteri sağlığı tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye’de de İstanbul, İzmir, Antalya ve Mersin’de sıklıkla satışa sunulan çiğ istiridye ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme yol açabiliyor!

Ölümcül bakteri, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyı şeridi boyunca yayılırken büyüyen bir tehdit oluşturuyor.

“Vibrio vulnificus” bakterisi insanlarda “vibriosis” adı verilen ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilen bir hastalığa neden olur.

ENFEKTE EDİYOR
Çoğu insan, açık bir yaranın kirli deniz suyuna maruz kalması veya çiğ kabuklu deniz ürünleri tüketilmesiyle enfekte olur. Son aylarda ölümcül enfeksiyonlar manşetlere taşındı ve hem sahile gidenleri hem de deniz ürünü severleri korkuttu.

YEDİKTEN SONRA ÖLDÜ
Galveston İlçesi sağlık yetkililerinin bildirdiğine göre, geçen hafta Teksas’ta bir adam bir restoranda çiğ istiridye yedikten sonra öldü. Haziran ayında ölen Missouri’li bir adam da dahil olmak üzere bu yıl da benzer olaylar yaşandı.

İNSANLARA DAHA FAZLA BULAŞMAYA BAŞLADI
Bazı uzmanlar, ılık kıyı sularında yaşayan bakterilerin coğrafi olarak genişlediğinden ve iklim değişikliği nedeniyle su sıcaklıkları arttıkça daha fazla insana bulaşabileceğinden endişe ediyor.

Diğer Haberler