Güney KıbrısKıbrısManşetToplum

Edip, Kıbrıs Rum basınına açıklamalarda bulundu

Beyarmudu (Pergamos) Belediye Başkanı İlker Edip, “Alithia” gazetesine verdiği söyleşisinde, İngiliz üsler yönetimiyle olan mevcut sorunlarına ve üsler yönetiminden taleplerine ilişkin geniş açıklamalarda bulundu

Beyarmudu (Pergamos) Belediye Başkanı İlker Edip, “Alithia” gazetesine verdiği söyleşisinde, İngiliz üsler yönetimiyle olan mevcut sorunlarına ve üsler yönetiminden taleplerine ilişkin geniş açıklamalarda bulundu.

Gazete, 27 Kasım 2022 tarihinde bir söyleşi gerçekleştirdikleri Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip’in özetle, Beyarmudu köyünde ikamet eden Kıbrıslı Türklerin kendilerine ait olup üsler bölgesi içerisinde bulunan arazilerine ev inşa etme izni alamamaları konusuna değindiğini yazdı.

Edip, “Kıbrıs Cumhuriyeti” ile İngiliz üsler yönetimi arasında varılan ve “Lisi” (Akdoğan) ile “Kondea” (Türkmenköy) sakinlerinin üsler bölgesinde bulunan arazilerini kullanmalarını da içeren anlaşmayı, Beyarmudu sakinlerinin sorunları çözülmeden kabul etmelerinin söz konusu olamayacağını ifade etti.

Beyarmudu’nda ikamet edenlerin, köyün üsler bölgesi içerisinde kalan bazı kısımlarına, en yakın akrabalarını görmek için dahi olsa giderken yaşadıkları sıkıntıları ve izin almak zorunda olmalarını anlatan Edip, üsler bölgesinde arazileri bulunan köylüye, özellikle gençlere ev yapabilme imkanının sağlanmasını istedi.

Edip, Beyarmudu köyünün toprağının yüzde 55’lik bölümünün İngiliz Üsleri içerisinde kaldığının altını çizerken, taleplerinin kabul edilmesi durumunda kendilerinin de gösterdikleri tepkilerin sona ereceğini ifade etti.

Diğer Haberler