GenelKıbrısManşet

“Emekli maaşı almaya hak kazandığı tarih, emeklilik başvurusunu yaptığı tarihtir”

Devrim Barçının sosyal medyadan yaptığı paylaşım;
Sosyal Sigortalardan yasanın öngördüğü emekli olma koşullarını yerine getirenlerin emekli maaşı almaya hak kazandığı tarih, emeklilik başvurusunu yaptığı tarihtir.
📌 Bu çerçevede çalışma yılı ve yaş koşulunu yerine getirenler, doğum tarihi yani emeklilik hak ediş tarihi hangi gün olursa olsun online başvuru yapmakta ve emeklilik işlemlerini başlatarak emekli maaşı almaya hak sahibi olmaktaydılar.
📌 Yani tüm koşulları yerine getirdiğiniz gün hafta sonu da olsa resmi tatil de olsa online başvuru yapıp işlemler başlatılmakta ve buna binaen de emekli maaşı hak ediş süreci online başvuru ile birlikte başlamaktaydı.
📌 Peki Çalışma Bakanlığı ne yaptı?
📌 Sırf hafta sonu ve resmi tatillerde başvuru olmasın, daireye gelme zorunluluğu olsun, başvuru tarihi ne kadar geç olursa emekli maaşı hak ediş süreci de o kadar uzasın ki ilgili ayda da iki üç gün daha az emekli maaşı ödensin ve böylece de kasadan daha az para çıksın diyerek ONLİNE SİSTEMİ TOPTAN KAPATTI VE TÜM ONLİNE BAŞVURU SEKMELERİNİ DE HİÇ BİR DUYURU YAYINLAMADAN SİTEDEN KALDIRDI.
📌 Online başvuruyu sadece hafta sonu veya resmi tatillerde değil ha olduğu gibi kapatılar ki vatandaş daireye gelmek zorunda kalsın, ne kadar gelemeyen ne kadar hak ediş tarihine göre geç gelip başvurusunu geç yapan olursa o kadar gün daha az maaş ödesin Sigortalar.
📌 Halkın yasal hakkını bu tür oyunlar ile gasbetmek ve ilgili ayda şahıslara iki üç gün daha az emekli maaşı ödemek için ONLİNE SİSTEMİ TOPTAN KAPATMAK da zaten ancak UBP, DP ve YDP yönetiminde olabilirdi.

Diğer Haberler