KıbrısManşetSiyasetToplum

Engelliler Federasyonu Başkanı Yücetürk ve heyeti Bakan Gardiyanoğlu’nu ziyaret etti

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk beraberindeki heyetle birlikte “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nu ziyaret etti.

Yücetürk konuşmasında federasyon olarak engelli bireyler için ekonomik ve sosyal açıdan yıllardır mücadele ettiklerini ifade ederek 14 maddelik talepler listesini Bakan Gardiyanoğlu’na sundu.

2006 yılından bu yana tek bir engellinin kamuya istihdam edilemediğine dikkat çeken Yücetürk, engellilerin sorunlarının çözülmesinde koordinatör bakanlık olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na engelli istihdamının önünün açılmasında büyük görev düştüğünü söyledi.

Engellilerin sorunlarını çözecek bir Engelli Dairesinin kurulması gerektiği görüşünü paylaşan Yücetürk, engellilerin ulaşım ve dolaşım sorunlarına da değinerek 2016 yılında İmar Yasası altında engelli standartları tüzüğünün çıktığını ancak hiçbir şey yapılamadığını kaydetti.

18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezleri’nin eksikliklerinin giderilmesi ve yakında açılması planlanan Engelsiz Yaşam Evi’inin acilen tamamlanmasını talep eden Yücetürk, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası altındaki tüzüklerin iyleştirilmesini istedi.

Gardiyanoğlu: Engelli bir bireye iş vermek bir lütuf değil, hizmettir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu da konuşmasında, kamuya otuz engellinin istihdam edildiğini ve bu istihdam listesinin sivil toplum örgütlerinden iletildiğini ifade etti. Ocak ayında 20 engelli kişinin daha kamuya istihdam edileceğini kaydeden Gardiyanoğlu sayının elliye tamamlanacağını söyledi.

Devlet olarak engelli bireylere katkı yaptıklarını dile getiren Gardiyanoğlu: “Engelli bir bireye işvermek bir lütuf değildir, bir hizmettir” şeklinde konuştu.

Engelsiz Yaşam Evi’nin ihale sürecini yakından takip ettiğini, “30 Aralık gecesi ışıklarını açacağım” sözünü yerine getirmek için çalıştığını belirten Gardiyanoğlu, yaşam evinin 2024 yılında faaliyete koyulmasında kararlı olduğunu yineleyerek , Yaşam Evi’nde Vakıflar İdaresi, KEİ ve özel sektör işbirliği ile bir yönetim kurulacağını ifade etti.

Rehabilitason merkezlerinin eksikliklerini yerinde gördüğünü ve hassasiyetinin bulunduğunu kaydeden Gardiyanoğlu, merkezlerin ihtiyaçlarının tamamlanması ve Engelliler ile ilgili yasal mevzuatın iyleştirilmesi konusunda da üzerine düşen görevi yapacağını söyledi.

2024 yılında Yenierenköy bölgesine bir on sekiz yaş üstü rehabilitasyon merkezi kazandırmayı hedeflediklerini anlatan Gardiyanoğlu, engelli sorunlarının lafla değil icraatla çözülebileceğini belirtti.

Gardiyanoğlu, Çalışma Dairesi’ne kayıtlı , yanında bakıcısı olan engellilere bakıcıları için devlet tarafından sosyal güvenlik desteği verilmesi için İhtiyat Sandığı Dairesi ile işbirliği içinde çalışma başlattıklarını kaydederek, benzer desteğin otizmli bireylerin gölge öğretmenleri için de yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler