EkonomiKıbrısManşetTürkiye

Erdoğan talimatı verdi: Güney’den elektrik almaya son…

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 adet 50 Megawatt'lık elektrik jeneratörü hibe edilmesi talimatı verdi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün ziyareti sırasında Güney Kıbrıs’tan elektrik alınmasına ihtiyaç duyulmaması için 2 adet 50 Megawatt’lık elektrik jeneratörü hibe edilmesi talimatını verdiği öğrenildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, ülkenin elektrik ihtiyacının karşılanması için 2 adet 50 Megawatt’lık elektrik jeneratörü hibe edilmesi talimatını verdiği öğrenildi.

Kıbrıs Postası’nın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Erdoğan’ın söz konusu hibenin gerekçesi olarak ise artık Güney Kıbrıs’tan elektrik alınmasına ihtiyaç duyulmamasını gösterdiği bildiriliyor.

KIB-TEK Yöneticilerinin de doğruladığı habere göre, Türkiye tarafından KKTC’ye hibe edilecek jeneratörlerin dual sisteme sahip olduğu hem LNG hem de dizel yakıt ile çalıştığı öğrenildi.

Öte yandan Teknecik’te kurulacak santrallerin çıkış sıcaklıklarından faydalanarak ve ileride çevrim santralı eklenerek, girdi maliyetlerlerinin çok düşürülebileceği de gelen bilgiler arasında.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler