ManşetTürkiye

Erdoğan’dan Akıncı’ya tepki

“Çok talihsiz bir beyanda bulundu”

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamalarını “Çok talihsiz bir beyan” şeklinde değerlendirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin önceki akşamki MKYK toplantısında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Kırım’ın ilhakı” gibi Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlanması ihtimalinin “korkunç” olacağı açıklamalarına tepki gösterdi.

Akıncı’nın sözlerini “Çok talihsiz bir beyan” diye değerlendiren Erdoğan, “Bu çıkış eski cumhurbaşkanları Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük’ün mücadelelerini de hiçe saymaktır” ifadelerini kullandı.

Milliyet’in haberine göre; toplantıda, İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, MKYK üyelerine son 2 haftada 13 şehit verildiğini hatırlatıp, Türkiye’nin Adana Mutabakatı’nın gereği olarak Suriye’de olduğunu söyledi.

Rejimin doğrudan saldırılarıyla Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin başladığını ifade eden Erdoğan, 29 Şubat’a kadar gelişmelerin takip edileceğini, ardından gereken adımların atılacağını bildirdi.

Rusya ile yapılan son görüşmelerde alınmış bir karar olmadığına işaret eden Erdoğan, “Rusya ile mutabakat halinde işleri yürütmeye devam edeceğiz. Biz Soçi Mutabakatı’nın sürmesinden yanayız ancak imzaladığımız mutabakatları ihlâl eden hiçbir adıma da müsaade etmeyiz. Rejimin gözlem noktalarımızın gerisine çekilmesini bekliyoruz. Bu zaten Soçi’nin gereği. Çekilmezse, kendi göbeğimizi kendimizi keseceğiz, Barış Pınarı bölgesinde başlattığımız harekatı sürdürmekte tereddüt etmeyeceğiz” dedi. Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, ekonomik gelişmelerle ilgili sunum yaptığı, Erdoğan’ın “Bu yılın 3. çeyreğinde ekonomide iyileşmeyi göreceğiz” dediği öğrenildi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu