GenelKıbrısManşetSiyaset

Erhürman: Seçime gidin, yine seçilirseniz bilelim ki halk arkanızdadır

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, son siyasi gelişmeler konusunda konuşma yaptı.

Elektrik konusunun uzun uzun konuşulacağını ifade eden Erhürman, geçen hafta içinde yaşanan gelişimler üzerinde bazı konulara değinmek istediğini vurguladı.

T&T şirketinin müteahhitlik karnesinin iptal edilmesi ve o mahkemenin iptal kararı ardından İnşaat Encümeni kararı olmadan T&T’ye yeniden nasıl müteahhitlik karnesi verildiğini soran Erhürman, bu karnenin yeniden verilmesini eleştirdi.

“Bu ya ülkenin yargısını tanımam, ya ülkenin yargısına Anayasası’na düşmansınız anlamına gelir” diyen Erhürman, bunun başka hiçbir gerekçesi olamayacağını kaydetti.

Bu konuda 7 sene önce yapılan işin zaten hukuka aykırı olduğunu ifade eden Erhürman, müteahhitlik karnesinin iptal edilmesiyle bu şirketin ülkede yaptığı bütün işlerin hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Erhürman, hükümetin aldığı kararla yargının bütün itibarını, hatta “yüce devlet” denilen şeyin telef edildiğini savundu.

Limanlar konusuna da değinen Erhürman, iki haftadır limanlar konusunun konuşulduğunu, ülkeden her kesim iş insanının bir araya gelerek, limanlara yabancı şirketin sokulmamasını istediklerini, ancak limanların Arap ülkelerinden gelen bir şirkete ihaleyle verilmek istendiğini kaydetti.

Erhürman, gelir-gider dengesine bakıldığında ihale teminatının bile karşılanmasının mümkün olmadığına işaret ederek, “Memleketin her koldan insanı bir araya gelerek bir istekte bulunuyor ama siz bu memleketin iş insanına da düşmansınız” dedi.

Erhürman, “Ülkede ne oluyor da bizim haberimiz yok? Darbe mi var da akrep mi toma mı denilen aletler ülkeye geliyor?” diye sorarak, polise gelen bu teçhizatın ne amaçla ülkeye geldiğini sordu.

Erhürman “Polis toplumsal hareketlerde aciz mi kalıyor, yoksa insanlara sünnetçi korkusu mu vereceksiniz, eylem yaparsanız bu aletlerimiz var diye…” ifadelerini kullandı.

“Memleket bizim tanımadığımız bir hale dönüşüyor” diyen Erhürman, Türkiye’yle imzalanan protokol konusuna da değindi.

“Bu protokolden haberdar olduğunuza zinhar inanmam, içinde ne yazdığından da haberiniz olmadığına eminim. Birebir biliyorum, içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz” şeklinde konuşan Erhürman, “Geldiğiniz noktada siz sadece imzalayan konumundasınız, yok hükmündesiniz” dedi.

Erhürman, hükümeti kendi iradelerini tanımamakla suçlayarak, bütçenin öngörülebildiği açısından kabul edilen protokolün, mezeye döndüğünü kaydetti.

Erhürman, bürokraside insan bırakılmadığını, protokolü kimin müzakere ettiğini sorarak, “Egemen bir devlet, haberi dahi olmayan bir metnin altına imza mı atar?” diye sordu.

Erhürman, hükümetin her defasında söylenen, fakat hiçbir söylenenin gerçekleştirilemediği bir ortamda, tekrar tekrar aynı şeylerin altına imza attığını kaydetti.

Protokolde yer alan İlahiyat Koleji konusuna da değinen Erhürman, İlahiyat Fakültesi mezunu hiçbir Kıbrıslı Türk’ün Din İşleri Başkanlığı’na istihdam edilmediğini, bunun için Türkiye’den istihdam yaratıldığına dikkat çekti.

Erhürman, Haziran’da bir milletvekili için seçime gidilmesi gerektiğini ve Anayasa’nın Haziran’dan itibaren erken seçim olabileceğini söylediğini anımsatarak, “Bu Meclis’ten Nisan ayı itibarıyla erken seçim kararını geçirin, gene seçilirseniz de bilelim ki halk sizin arkanızdadır” dedi.

Diğer Haberler