DünyaEkonomiGenelManşet

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon martta keskin düşüşle geriledi

Euro Bölgesi'nde çekirdek enflasyon yüzde 5,7 ile euronun yürürlüğe girmesinden bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin mart ayına ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı.

Ekonominin genel durumu hakkında daha doğru bir tespit yapılabilmesi için hesaplanan çekirdek enflasyona dalgalı seyirleri nedeniyle gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatları dahil edilmiyor.

Genel olarak ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), martta aylık yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 6,9 artış gösterdi.

Buna göre, Euro Bölgesi’nde şubatta yüzde 8,5 olan yıllık enflasyon, martta yüzde 6,9’a geriledi. Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyonun martta yüzde 7,1 olması yönündeydi.

Avrupa Komisyonu’nun ekonomiden sorumlu üyesi Paolo Gentiloni, “Euro Bölgesi’nde enflasyon keskin bir şekilde düştü. Güzel haber! Ama çekirdek enflasyon hala yüksek,” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 15,4 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde gerçekleşti. Gıdayı, yüzde 6,6 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 5 ile hizmetler izlerken enerji ürünleri yüzde 0,9 geriledi.

Yüksel enflasyonun arkasındaki temel etkenlerden enerji fiyatları geriledi. Enerji enflasyonu yüzde 13,7’de yüzde eksi 0,9’a düştü.

AB uyumlu verilere göre enflasyon, mart ayında Letonya’da yüzde 17,3, Estonya’da yüzde 15,6, Litvanya’da yüzde 15,2, Slovakya’da yüzde 14,8, Hırvatistan’da yüzde 10,5, Slovenya’da yüzde 10,4, Avusturya’da yüzde 9,2, İtalya’da yüzde 8,2, Portekiz’de yüzde 8, Almanya’da yüzde 7,8, İrlanda ve Malta’da yüzde 7, Finlandiya’da yüzde 6,8, Fransa’da yüzde 6,6, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yüzde 6, Yunanistan’da yüzde 5,4, Belçika’da yüzde 4,9, Hollanda’da yüzde 4,5, İspanya’da yüzde 3,1, ve Lüksemburg’da yüzde 3 seviyesinde tespit edildi.

Diğer Haberler