EkonomiGenelManşetTürkiye

Gayrimenkule yabancı ilgisi

Türkiye’de Ocak-Şubat 2023’te 8 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi oldu. Gayrimenkul ilk sırada:

YABANCI SERMEYE GİRİŞİ %39 ARTTI

Ocak-Şubat 2023 ayında net yabancı sermaye girişi bir önceki döneme göre %39 arttı. Yabancı doğrudan yatırımlarda, gayrimenkulün ağırlığı devam etmekle birlikte, son dönemdeki Türkiye’de kurulu şirketlerin yurtdışındaki ana şirketleriyle borç, kredi ilişkilerinde, Türkiye’den yurtdışına borç verme yönündeki değişimin azalması da rol oynadı. Sermaye yatırımları azalmakla birlikte, 920 milyon dolarlık gayrimenkul girişiyle, Ocak-Şubat döneminde net sermaye girişi önceki yıla göre %39 artışla 645 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda ise %31 artışla 8 milyar 348 milyon dolar oldu.

YILLIK YABANCI SERMAYE GİRİŞİ

Türkiye’de yabancı sermaye girişi, 2005-2007 döneminde geldiği 15-20 milyar dolar seviyelerden, küresel krizle birlikte yaşadığı düşüşü bir daha toparlayamadı. Birkaç yıllık istisna dışında, 10 milyar doların altında seyreden girişler, 2020’de 4.4 milyar dolara kadar geriledi. 2023 itibariyle ise yıllıklandırılmış seri 2022 Mayıs ayından itibaren 8 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Bu artışta gayrimenkulün ağırlığı devam etse de son dönemde şirketlerin borç-kredi ilişkilerinin de toplamı etkileyen sonuçlar gözleniyor.

GAYRİMENKULÜN ROLÜ

Normal dönemlerde yurtdışı merkez şirketler, Türkiye’deki şirketlerine borç ve kredi açtığı için, bu kalemdeki giriş pozitif oluyor. Ancak son birkaç yıldır önceki yıllarda nadiren görülen bu kalemdeki “çıkış” sıklıkla oluşmaya başladı. Nitekim, 2019 ve 2020’de yıllık bazda bu kalemde net çıkış görüldü. Ocak-Şubat döneminde hem yıllıklandırılmış bazda hem de bazı aylarda, önceki dönemde eksi ya da düşük seyreden şirketlerin yurt dışı merkezlerinden aldıkları borç ve kredilerdeki yüksek giriş, yıllık bazda gayrimenkul ile birlikte yabancı sermaye girişini 8 milyar TL’nin üzerinde tuttu.

Diğer Haberler